Reklama

Bogdan Klich

Środa, 14 grudnia 2022 (16:07)AktualizacjaCzwartek, 16 listopada 2023 (15:28)

Bogdan Klich to polski polityk, poseł na Sejm IV kadencji i poseł do Parlamentu Europejskiego w latach 2004-2007. Senator VIII, IX, X i XI kadencji. Bogdan Klich był ministrem obrony narodowej od 16 listopada 2007 roku do 2 sierpnia 2011 roku. Z wykształcenia jest lekarzem medycyny i historykiem sztuki.

Bogdan Klich
Bogdan Klich/Tomasz Jastrzebowski/REPORTER/East News

Bogdan Klich

  • Data urodzenia:08.05.1960
  • Miejsce urodzenia:Kraków
  • Kraj urodzenia:Polska

Bogdan Klich - wykształcenie i kariera zawodowa

Bogdan Klich ukończył Wydział Lekarski Akademii Medycznej w Krakowie w roku 1986. W roku 1987 ukończył też studia na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Z wykształcenia jest lekarzem medycyny i historykiem sztuki.

Po studiach Bogdan Klich podjął pracę jako lekarz w krakowskim Szpitalu Neuropsychiatrycznym. Następnie przez 2 lata był redaktorem naczelnym artystycznego czasopisma „Tumult”. W roku 1990 został kierownikiem działu informacji w TVP Kraków, a po upływie 2 lat wrócił do wykonywania zawodu lekarza, podejmując pracę w Szpitalu Specjalistycznym im. Ludwika Rydygiera, a także w Szpitalu Neuropsychiatrycznym.

Bogdan Klich podjął też pracę jako wykładowca w Katedrze Europeistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wykłada również na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie.

Bogdan Klich - kariera polityczna

Już w latach 70’ Bogdan Klich współpracował z opozycją demokratyczną. Najpierw działał w młodzieżówce Studenckiego Komitetu Solidarności, a następnie został członkiem Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Należał do założycieli tego stowarzyszenia, a później włączył się w działania podziemnego NZS.

Internowano go w Załężu w stanie wojennym. Później działał w Ruchu Wolność i Pokój, czyli w niezależnym ugrupowaniu społeczno-politycznym, należącym do nurtu „solidarnościowego”. Następnie był członkiem Ruchu Obywatelskiego Akcji Demokratycznej. Unii Demokratycznej oraz Unii Wolności.

Bogdan Klich był wiceministrem obrony narodowej w latach 1999-2000. W roku 2001 został członkiem Platformy Obywatelskiej. Z listy tej partii został wybrany do Sejmu IV kadencji. Następnie trafił do Parlamentu Europejskiego, będąc europosłem V kadencji od maja do lipca 2004 roku. W tym samym roku został eurodeputowanym VI kadencji. Został członkiem Europejskiej Partii Ludowej – Europejskich Demokratów.

Dnia 16 listopada 2007 roku Bogdan Klich został ministrem obrony narodowej w pierwszym rządzie Donalda Tuska. Złożył dymisję z tego stanowiska i został z niego odwołany 2 sierpnia 2011 roku. W roku 2011 uzyskał mandat senatorski, a w roku 2015 uzyskał reelekcję. Został ponownie senatorem w roku 2019.

W wyborach parlamentarnych w 2023 r. został senatorem XI kadencji.

Bogdan Klich - życie prywatne

Bogdan Klich jest mężem i ojcem trójki dzieci. Uwielbia wycieczki rowerowe i zdobywanie górskich szczytów. Jego pasją jest także ogród. Bogdan Klich jest synem profesora Adama Klicha i jego żony, Marii. Mówi biegle po angielsku i zna język francuski.
Temat Bogdan Klich znajdziesz również w serwisie: Muzyka, Sport, Biznes

Powiązane z tematem Bogdan Klich

Bogdan Klich - Wiadomości

Sobota, 23 marca 2024 (08:17)
- Jedna polityczna kandydatura to były minister obrony, były szef Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu, Bogdan Klich - przekazał Radosław Sikorski, pytany o odwołanie 50 ambasadorów i powołanie...

Bogdan Klich - Wideo