Językiem urzędowym w Kuwejcie jest język arabski. Waluta, która obowiązuje w Kuwejcie to dinar kuwejcki (KWD).
W Kuwejcie żyje blisko pięć mln osób. Szacuje się, że więcej niż połowa mieszkańców to imigranci zarobkowi. Dominującą religią w państwie jest islam.
Kuwejt - położenie i klimat
Kuwejt leży nad Zatoką Perską i graniczy z
Irakiem oraz
Arabią Saudyjską. W kraju, który jest typowo nizinny, dominuje
bardzo suchy klimat pustynny. Opady są rzadkie i zwykle występują między listopadem a kwietniem.
W Kuwejcie nie ma stałych rzek, dlatego woda do picia musi być odsalana.
Kuwejt - ustrój polityczny
Kuwejt jest monarchią konstytucyjną, w której rządzi emir Miszal al-Ahmad al-Sabah. Emir w maju 2024 roku rozwiązał parlament i zawiesił niektóre punkty konstytucji.
Na mocy dekretu powołano nowy rząd. Na jego czele stanął bratanek emira - Ahmed al-Sabah. Tym samym uprawnienia Zgromadzenia Narodowego przeszły w ręce emira i rządu.
Kuwejt - gospodarka krajowa
Gospodarka Kuwejtu opiera się głównie na wydobyciu ropy naftowej. Kraj jest także jednym z największych producentów gazu ziemnego. Bogactwa naturalne sprawiają, że państwo ma bardzo wysoki wskaźnik PKB.
Kuwejt coraz mocniej dywersyfikuje gospodarkę, inwestując w sektor finansowy, logistykę i turystykę.
Historia Kuwejtu sięga starożytności. Terytorium dzisiejszego Kuwejtu było zamieszkiwane m.in. przez Sumerów i Babilończyków.
Pod koniec XIX wieku Kuwejt stał się protektoratem brytyjskim, co miało na celu ochronę kraju przed zagrożeniami ze strony Imperium Osmańskiego.
W 1961 roku Kuwejt uzyskał niepodległość. W 1990 roku państwo zostało zaatakowane przez Irak, co doprowadziło do wybuchu wojny w Zatoce Perskiej.
Kuwejt został wyzwolony przez międzynarodową koalicję na czele z
USA w 1991 roku.