Joanna Mucha - wykształcenie i kariera zawodowa
Joanna Mucha w 2001 r. uzyskała tytuł magistra na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. W 2006 r. ukończyła studia podyplomowe z zakresu ekonomiki zdrowiana tej samej uczelni .
W 2007 r. uzyskała tytuł doktora nauk ekonomicznych na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Następnie pracowała jako nauczyciel akademicki na tej samej uczelni.
Joanna Mucha - kariera polityczna
Joanna Mucha była działaczką Unii Wolności.
W 2003 r. wstąpiła do Platformy Obywatelskiej, a w 2007 r. zdobyła mandat poselski w wyborach parlamentarnych w Polsce, starując z listy PO. Została m.in. członkinią
Komisji Zdrowia i
Komisji Finansów Publicznych.
Joanna Mucha ubiegała się o reelekcję w wyborach parlamentarnych w 2011 r i ponownie została posłanką. 18 listopada
2011 r. została powołana przez prezydenta Bronisława Komorowskiego na urząd ministra sportu i turystyki. Ze stanowiska została odwołana 27 listopada 2013 roku.
W wyborach parlamentarnych w 2015 roku ponownie zdobyła mandat poselski. Została członkinią Komisji Finansów Publicznych, a także Komisji Nadzwyczajnej do spraw Deregulacji (2016–2017).
W styczniu 2021 roku przeszła do ruchu Polska 2050, powołanego przez
Szymona Hołownię, po zajęciu przez niego trzeciego miejsca w wyborach prezydenckich w 2020 r.
Joanna Mucha jest wiceprzewodniczącą tej partii.
Joanna Mucha - życie prywatne
Joanna Mucha jest córką Barbary i Bernarda. Jest rozwiedziona. Ma dwóch synów: Stanisława i Krzysztofa.
W 2017 r. ukazała się jej książka pt. "Wszystko się stało", opowiadająca o świecie po katastrofie, która zamieniła ludzi w poddanych pierwotnym instynktom "dzikich". W stworzonym przez nią świecie jedynie nieliczni zachowali ludzką tożsamość.