Jan Pietrzak - wykształcenie
W 1954 r. Jan Pietrzak zdał maturę, będąc uczniem
liceum wojskowego Korpusu Kadetów im. gen. Karola Świerczyńskiego w
Warszawie.
W latach 1954-1957 był podchorążym Oficerskiej Szkoły Radiotechnicznej im. kpt. Sylwestra Bartosika w Jeleniej Górze. Następnie służył w stacji radiolokacyjnej koło Zgorzelca, będąc członkiem grupy zabezpieczenia propagandy specjalnej.
W październiku 1957 r. odszedł do cywila jako podporucznik rezerwy Wojska Polskiego. W 1968 r. ukończył Wydział Socjologii Wyższej Szkoły Nauk Społecznych przy KC PZPR.
Jan Pietrzak - kariera zawodowa
Pracował w Warszawskich Zakładach Telewizyjnych.
W latach 1972-1973 był kierownikiem Redakcji Widowisk Estradowych TVP.
Jan Pietrzak od wielu lat współpracuje z "Tygodnikiem Solidarność" i "Gazetą Polską", gdzie publikuje felietony.
Jan Pietrzak - kariera artystyczna
W latach 1960 -1967 Jan Pietrzak kierował "Kabaretem Hybrydy", a od 1967 r. "Kabaretem Pod Egidą". Po 1989 r. był organizatorem Kabaretowych Kursów Śmiechoterapii.
Jan Pietrzak - kariera polityczna
W 1995 r. aktywnie wszedł do polityki i próbował sił jako kandydat na prezydenta RP. Ostatecznie zajął 10. miejsce z wynikiem 1,12 proc. poparcia.
W 1997 r. bez powodzenia kandydował do
Sejmu z pierwszego miejsca listy
Unii Prawicy Rzeczpospolitej w
okręgu podwarszawskim.
W 2005 r. był członkiem
Honorowego Komitetu Poparcia Lecha Kaczyńskiego w wyborach prezydenckich.
W 2007 r. poparł
Prawo i Sprawiedliwość w wyborach parlamentarnych, był w komitecie honorowego poparcia PiS-u.
W 2010 r. był działaczem
Warszawskiego Społecznego Komitetu Poparcia Jarosława Kaczyńskiego w
wyborach prezydenckich. W 2015 r. był członkiem
Ogólnopolskiego Komitetu Poparcia Andrzeja Dudy w wyborach prezydenckich.
Jan Pietrzak - kontrowersje
W latach 70. XX w. Jan Pietrzak był wraz z Piotrem Fronczewskim i Krystyną Jandą inwigilowany przez Służbę Bezpieczeństwa za swoją działalność w "Kabarecie Pod Egidą". Wiele występów było w tym czasie nagrywanych przez tajnych współpracowników peerelowskich służb.
Lokalne władze utrudniały dostępy do lokali. Twórczość Jana Pietrzaka podlegała szczegółowej cenzurze. Jego nazwisko znajdowało się na specjalnej liście, na której umieszczono autorów pod szczególnym nadzorem służb.
Szerokim echem odbiły się jego słowa w TV Republika, które padły w grudniu 2023 r. "Mamy baraki dla imigrantów: w Auschwitz, w Majdanku, w Treblince, w Stutthofie. Mamy dużo baraków zbudowanych tu przez Niemców" - mówił Pietrzak. Kilka godzin po emisji wywiadu Prokurator Generalny poprosił Prokuratora Krajowego o "zajęcie się sprawą (...). oraz wszczęcie śledztwa".
W sierpniu 2024 r. Jan Pietrzak wjechał samochodem w przychodnię na warszawskim Wilanowie. Popularny satyryk w momencie wypadku był trzeźwy. Najpierw uszkodził autem metalową wiatę, a następnie lekko zniszczył elewację budynku. Jak tłumaczył Jan Pietrzak w rozmowie w Telewizji Republika, doszło do kolizji, gdy doznał
chwilowego "zamącenia głowy" z powodu wysokiej temperatury i trwającej burzy.
Jan Pietrzak - odznaczenia i wyróżnienia
Za swoje zasługi i dorobek artystyczny Jan Pietrzak otrzymał kilka nagród i wyróżnień. W 2007 roku został uhonorowany przez Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ "Solidarność" tytułem zasłużony dla Solidarności. W tym samym roku otrzymał także Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".
W 2004 r. wręczono mu Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, kilka lat później Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, a w 2022 roku Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski.
Jan Pietrzak - życie prywatne
Jan Pietrzak był trzykrotnie żonaty, ma pięcioro dzieci.