Reklama

Śląskie: 18-latek oszukał 350 osób. Zwabił ich ofertą pracy

Ponad 350 osób z całej Polski zostało oszukanych przez 18-latka i jego wspólnika. Mężczyźni zamieścili w internecie ogłoszenie w sprawie pracy, co posłużyło im do wyłudzenia danych od ludzi zainteresowanych ofertą. Na podane dane kupowany był sprzęt elektroniczny na raty. 18-latek i jego wspólnik są już w rękach policji.

Częstochowscy policjanci zatrzymali 18-latka z Wielkopolski, który wspólnie z innym mężczyzną oszukał ponad 350 internautów z całej Polski. Osoby zwabione ofertą pracy, które udostępniały swoje dane nieświadomie składały wniosek ratalny na zakup drogiego sprzętu elektronicznego.

W 29 przypadkach przestępcom udało się w ten sposób zamówić towar o wartości ponad 90 tys. zł, który trafiał bezpośrednio w ich ręce - podała w poniedziałek częstochowska komenda. Na wniosek Prokuratury Rejonowej Częstochowa-Północ zatrzymany w piątek 18-latek na dwa miesiące trafił do aresztu. Grozi mu do 8 lat więzienia.

Reklama

Na trop oszustw wpadli policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą, którzy na co dzień zwalczają przestępczość internetową. "To wynik wnikliwej pracy operacyjno-rozpoznawczej śledczych zwalczających cyberprzestępczość i współpracy z jednym z częstochowskich sklepów prowadzących sprzedaż internetową" - poinformowała policja.

Przelew na złotówkę

Jak wynika z ustaleń postępowania, 18-latek, posługując się danymi innych osób, zamieszczał ofertę pracy na jednym z portali społecznościowych. Od internautów zainteresowanych podjęciem pracy wyłudzał ich pełne dane osobowe, a następnie w celu rzekomej weryfikacji podawał konto bankowe, na które zainteresowani mieli przelać 1 zł.

W rzeczywistości wykonany przelew uruchamiał procedurę kredytową w banku i osoba zainteresowana pracą nieświadomie kupowała na raty drogi sprzęt elektroniczny w jednym ze sklepów internetowych. Towar trafiał do rąk oszusta, który następnie oferował go do sprzedaży na portalach ogłoszeniowych po znacznie zaniżonych cenach.

ZOBACZ: Tragedia na wakacjach. Nagła śmierć 37-letniej żony multimilionera

Jak zaznaczają policjanci, 18-letni mieszkaniec woj. wielkopolskiego z oszustw na szkodę internautów uczynił sobie stałe źródło dochodu. W ciągu czterech miesięcy ponad 350 osób dało się nabrać na tę metodę i przekazało oszustom swoje dane. 29 z nich nieświadomie zaciągnęło kredyt i zrobiło zakupy na raty.

"Oszukanych byłoby znacznie więcej, gdyby nie współpraca policjantów ze sklepem, w którym przestępcy składali zamówienia. Policjanci są już na tropie drugiego z mężczyzn, który wspólnie i w porozumieniu z 18-latkiem prowadził nielegalny interes" - zaznaczają policjanci.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: śląskie | oszustwo | bank | kredyt

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy