Reklama

Śląsk: Kilkanaście osób zmarło po wypiciu zatrutego denaturatu

- Po spożyciu denaturatu zmarło 13 osób. Trzy osoby są w ciężkim stanie - poinformował w piątek śląski państwowy wojewódzki inspektor sanitarny Grzegorz Hudzik. Denaturat zawierał toksyczny alkohol metylowy. Śledztwo w tej sprawie prowadzą policja i prokuratura.

Grzegorz Hudzik, wojewódzki inspektor sanitarny w związku ze śmiercią trzynastu osób zdecydował o całkowitym wstrzymaniu sprzedaży denaturatu w regionie. Wszystko wskazuje na to, że trucizna znajduje się w tym produkcie sprzedawanym w legalnym obiegu. Służby sanitarne przestrzegają, by pod żadnym pozorem nie spożywać denaturatu. 

Inspektor sanitarny: Ze względu na ogromne zagrożenie wstrzymujemy handel denaturatem

- Apelujemy i przestrzegamy, by pod żadnym pozorem nie spożywać denaturatu. Prowadzimy intensywne czynności mające na celu zidentyfikowanie źródła możliwych zatruć, nasi inspektorzy zabezpieczają próbki, które są następnie badane w laboratorium, ale ze względu na ogromne zagrożenie zdecydowałem o całkowitym wstrzymaniu handlu denaturatem, wycofaniu go z obrotu - powiedział Grzegorz Hudzik.

Reklama

- Według pozyskanych dotąd informacji z wywiadów, denaturat spożywany przez poszkodowanych był zakupiony w oficjalnym obiegu, w sklepach - dodał.

Przypadki zatruć i zgonów odnotowano w różnych częściach woj. śląskiego, m.in. w Bytomiu, Chorzowie, powiecie kłobuckim i częstochowskim. Śledztwo w tej sprawie prowadzą policja i prokuratura.

Metanol jest najprostszym związkiem z grupy alkoholi. Na podstawie wyglądu, smaku i zapachu nie sposób go odróżnić od alkoholu etylowego, znajdującego się w napojach alkoholowych sprzedawanych w celach spożywczych.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: denaturat | śląskie | zatruty denaturat

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy