Reklama

Reklama

Kto nie obchodzi świąt Bożego Narodzenia?

Na świecie żyje 7,2 mld ludzi. Nie wszyscy jednak obchodzą święta Bożego Narodzenia - robią tak tylko chrześcijanie. Do jakiejś grupy religijnej należy 84 proc. mieszkańców naszej planety. Wciąż największą religią na świecie są chrześcijanie (2,17 mld), ale do 2050 roku ma się to zmienić.

Chrześcijaństwo to wciąż największa religia na świecie. Ma ponad 2,1 mld wyznawców, co w skali świata daje jej zdecydowane prowadzenie. Na drugim miejscu jest najmłodsza z pięciu wielkich religii na świecie - islam. Jego wyznawcy to już 1,6 mld ludzi, a z każdym rokiem muzułmanów przybywa. Na trzecim miejscu są wyznawcy hinduizmu (1 mld ludzi), a na czwartym buddyzmu (0,5 mld). Piątą najważniejszą religią na świecie jest judaizm, który wyznaje zaledwie 14 mln ludzi.

Amerykańscy naukowcy z Pew Research Center sugerują, że do 2050 roku proporcje nieco się zmienią. Jeśli utrzyma się bieżący trend, islam powinien zdetronizować chrześcijaństwo. Naukowcy opierają się na badaniach, a wynika z nich, że wyznawców islamu przybywa dwukrotnie szybciej niż jakiejkolwiek innej religii.

Reklama

Do 2050 r. liczba muzułmanów ma wzrosnąć do 73 proc., a wyznawców Kościoła katolickiego przybędzie jedynie 37 proc.

- Nadchodzące dekady należą do muzułmanów - oświadczył Conrad Hackett, jeden z naukowców z Pew Research Center.

Dane to potwierdzają, bo np. już dziś w Europie 5 proc. społeczeństwa to muzułmanie. Szacuje się, że w 2050 roku (choć w zależności od polityki państw europejskich) Stary Kontynent powinno zamieszkiwać od 11 do 14 proc. wyznawców islamu.

Do 2050 r. udział ateistów, agnostyków i innych, którzy nie utożsamiają się z żadną religią, zmniejszy się z 16,4 do 13,2 proc. Jednocześnie ich odsetek wzrośnie w USA i Europie Zachodniej.

Ciekawe dane są zaprezentowane w poniższym wideo. Pokazują pięć największych religii świata, początki ich powstania i kierunki rozprzestrzeniania się. Najstarszą religią na świecie jest hinduizm, a najmłodszą islam. Co ciekawe, intensywność rozprzestrzeniania się jest w islamie największa.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy