Reklama

Reklama

Rzecznik Jasnej Góry: Świeccy nie będą przemawiać w kaplicy Matki Bożej

- Rozumiem doskonale tych, którzy poczuli się urażeni wystąpieniem o charakterze nieliturgicznym w kaplicy Matki Bożej. Nowy regulamin, który wprowadzimy na koniec czerwca, nie będzie pozwalał na takie sytuacje - mówi Interii o. Michał Legan, rzecznik Jasnej Góry.

Po niedzielnym wystąpieniu minister rozwoju, wicepremier Jadwigi Emilewicz podczas Pielgrzymki Przedsiębiorców na Jasnej Górze ojcowie paulini zapowiadają zmiany w regulaminie. Mają one dotyczyć m.in. zasad zabierania głosu przez osoby świeckie podczas wydarzeń religijnych. Poznaliśmy szczegóły przygotowywanego dokumentu.

Teraz wystąpienia nie są konsultowane z zakonem paulinów, czyli gospodarzami Jasnej Góry. Odbywają się za zgodą organizatorów pielgrzymek. Ma się to zmienić z końcem czerwca.

Reklama

Prace nad nowymi wytycznymi trwają - jak przekazał o. Michał Legan - od chwili powołania nowego zarządu Jasnej Góry, a więc od dnia 26 maja 2020.

Szczegóły nowego dokumentu

Jak dowiedziała się Interia, decyzją przeora Jasnej Góry o. Samuela Pacholskiego w nowym regulaminie pojawi się zapis, mówiący, że w kaplicy Matki Bożej osoby świeckie nie będą mogły wygłaszać żadnych wystąpień, poza momentami modlitwy. Organizatorzy pielgrzymek będą zobowiązani konsultować z Jasną Górą zaproszenia kierowane do członków episkopatu, polityków i innych osób publicznych.

- W innych miejscach - poza Kaplicą Cudownego Obrazu Matki Bożej - czyli np. na szczycie jasnogórskim osoby świeckie będą mogły przemawiać, ale w momentach wyraźnie oddzielonych od liturgii - wyjaśnia Interii rzecznik Jasnej Góry.

Jak zaznacza, zgodnie z nowym regulaminem potrzebna będzie zgoda na wystąpienie osób świeckich i duchownych, ale Jasna Góra nie będzie ingerować w treść przemówień. - Nie będziemy nikogo cenzurować, bo ani nie mamy takiego prawa, ani nie czujemy się do tego przygotowani - mówi.

- Odpowiadamy na bieżącą debatę publiczną, ale proszę tego nie odbierać jako próby atakowania. To zmiana, nad którą pracujemy od końca maja - podkreśla o. Legan. I dodaje: - Rozumiem doskonale tych, którzy poczuli się urażeni wystąpieniem o charakterze nieliturgicznym w Kaplicy Matki Bożej.

Reakcja episkopatu

W niedzielę 21 czerwca, tydzień przed wyborami prezydenckimi, na Jasnej Górze odbywała się Ogólnopolska Pielgrzymka Przedsiębiorców. Wzięła w niej udział m.in. wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz, która po mszy św. wygłosiła ponad 10-minutowe przemówienie skierowane do pracodawców i przedsiębiorców.

W niedzielę po południu rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik wydał oświadczenie, w którym przypomniał, że "ambona nie może służyć do żadnych innych celów niż głoszenie Słowa Bożego, przekazywanie nadziei i nauczania Kościoła katolickiego".

Przywołał wskazania KEP z 2005 roku do nowego wydania 'Odnowionego Wprowadzenia do Mszału Rzymskiego', w którym podkreślono, że "ambony nie powinno się wykorzystywać do wystąpień (przemówień), które nie są związane z proklamacją Słowa Bożego".

Rzecznik Episkopatu podkreślił również, że Kościół nie może angażować się w żadną z kampanii wyborczych, gdyż nie jest to jego rolą.

Justyna Kaczmarczyk

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy