Reklama

Reklama

Co kryje perła wschodniej Polski? Lista darmowych atrakcji w Lublinie

Lublin rzadko pojawia się w rankingach miast polecanych na wakacje 2022. Jest to jednak wielki błąd, gdyż miasto ma wiele do zaoferowania turystom i lokalnym mieszkańcom. Można tam spędzić udany urlop, nie nadwyrężając przy okazji domowego budżetu. Wszystko za sprawą długiej listy darmowych atrakcji w Lublinie, wśród których osoby w każdym wieku na pewno znajdą coś dla siebie. Co ciekawego można zobaczyć w Lublinie?

Lublin warto odwiedzić z wielu powodów, zaczynając od tego, że w mieście potocznie określanym jako "stolica wschodniej Polski" historia i nowoczesność przeplatają się ze sobą. Zapierający dech w piersiach krajobraz uzupełniają tutaj liczne przykłady architektury w stylu renesansowym, barokowym i modernistycznym, a uliczki spowite są aurą tajemniczości. 

Atrakcji w Lublinie nie brakuje i okazuje się, że aby z nich skorzystać, wcale nie trzeba nadwyrężać domowego budżetu. Udany urlop w tym miejscu można spędzić również, korzystając z licznych, bezpłatnych rozrywek. Oto lista darmowych atrakcji w Lublinie, które zagwarantują nam świetną zabawę w wakacje 2022

Reklama

Darmowe atrakcje w Lublinie: Zobacz fontanną multimedialną na Placu Litewskim

W Lublinie za darmo zobaczyć można pokaz fontanny multimedialnej na Placu Litewskim. Jest to jedna z najnowocześniejszych i zarazem najpiękniejszych fontann w całej Polsce, która wykorzystuje aż 227 dysz. Za sprawą licznych laserów, efektów świetlnych i dźwięku możliwe stało się tutaj stworzenie niepowtarzalnych widowisk multimedialnych, które turyści i lokalni mieszkańcy oglądać mogą w każdy weekend wakacji. 

W sierpniu pokazy fontanny multimedialnej przy placu Litewskim odbywają się o godzinie 21:00, a udział w nich umożliwia zapoznanie się m.in. z legendą o Czarciej Łapie, Aniołach Lubelskich czy poznanie Historii Placu Litewskiego na wesoło. Ze szczegółowym harmonogramem pokazów można zapoznać się tutaj

Darmowe atrakcje w Lublinie: Pójdź na Festiwal Kultury Żydowskiej

3. Lubiner Festiwal, czyli Festiwal Kultury Żydowskiej w Lublinie jest jedną z najciekawszych, darmowych atrakcji w Lublinie, w których warto wziąć udział w dniach 9-14 sierpnia. Ważnym elementem tego społeczno-kulturalnego wydarzenia jest oczywiście muzyka, która pozwala zanurzyć się w historii miasta i podtrzymywać pamięć o dawnej kulturze. 

Przy okazji festiwalu odbywają się również liczne wydarzenia towarzyszące tj. wystawy, pokazy filmowe czy spektakle. Wśród artystów, którzy w tym roku pojawią się na scenie, zobaczyć będzie można wystąpią m.in.: 

 • Anna Karwan, 
 • Magdalena i Mirosław Czyżykiewowie 
 • Krzysztof Symcha Keller, 
 • Monika Chrząstowska, 
 • Lala Czaplicka, 
 • Kuba Badach 
 • Shofar 
 • Klezmafour, 
 • Propabanda, 
 • Gang Tango 
 • kwartet smyczkowy pod kierunkiem Sebastiana Wypycha.

Pełną listę artystów, którzy wystąpią w Lublinie, znaleźć można na stronie Lubiner Festival

Darmowe atrakcje w Lublinie: Spaceruj Dziedzińcem Zamku Lubelskiego

Zamek Lubelski to piękny przykład połączenia neogotyckiej i romańskiej architektury, a jego dziedziniec można zwiedzać zupełnie za darmo. Warto wybrać się tam na spacer w wakacje 2022 i przysiąść choć przez chwilę na ławce, aby przenieść się w czasie do przeszłości.

  

Darmowe atrakcje w Lublinie: Baw się na piknikach rodzinnych "Integracje"

Miasto Lublin zaprasza również na  "Integracje", czyli pikniki rodzinne, które odbywają się w każdy sierpniowy weekend w 15 dzielnicach. To świetna okazja dla dzieci i dorosłych do tego, aby zdobyć nowe umiejętności podczas warsztatów i spektakli w polskiej i ukraińskiej wersji językowej, zobaczyć interesujące koncerty i bawić się podczas animacji. 

Darmowe atrakcje w Lublinie: Zatrać się w Zaułku Hartwigów

Zaułek Hartwigów to jeden z najbardziej intrygujących i tajemniczych punktów w obrębie Starego Miasta. Ta darmowa atrakcja w Lublinie to schody "z poezją", które znajdują się pomiędzy ulicą Kowalską i placem Rybnym. Miejsce nazwane zostało tak w 2004 roku na cześć znanej tutejszej rodziny Hartwigów, którzy chętnie fotografowali to miejsce. Wzdłuż barierek często podziwiać można wystawy różnego rodzaju zdjęć.

Darmowe atrakcje w Lublinie: Odwiedź Państwowe Muzeum na Majdanku

W wybrane dni lubelskie muzea można zwiedzać za darmo. Jednym z miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć  przynajmniej raz w życiu, jest Państwowe Muzeum na Majdanku, podtrzymujące pamięć o ludobójstwie i brutalnych zbrodniach w czasie II wojny światowej. 

Inne miejsca, które warto odwiedzić w Lublinie to m.in. Muzeum im. Józefa Czechowicza, oferujące wstęp wolny w czwartek, Dworek Wincentego Pola czy Muzeum Wsi Lubelskiej, które ogłaszają dni bezpłatnego wstępu na swoich stronach internetowych. 

Darmowe atrakcje w Lublinie: Zabierz maluchy do Rezerwatu Dzikich Dzieci

Atrakcje w Lublinie to również letnie seanse filmowe, które kilka razy w tygodniu odbywają się po zachodzie słońca w Kinie Perła przy ulicy Bernardyńskiej 15.

Najmłodsi członkowie rodziny na pewno będą się świetnie bawić również w kultowym Rezerwacie Dzikich Dzieci przy ulicy Dolnej Panny Marii 6-8. Godziny otwarcia tego przygodowego placu zabaw to 10:00-17:00.

Czytaj również: 

Sposób na wakacyjną drożyznę. Darmowe atrakcje w 16 polskich miastach 

Wakacje kredytowe. W niektórych bankach co czwarty klient złożył wniosek 

Tego nie rób podczas wakacji. Lista najbardziej żenujących zachowań 

Zobacz także:  

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy