Reklama

Reklama

Zełenski zwrócił się do przywódców G7. Mówił o terminie zakończenia wojny

Wołodymyr Zełenski chce zakończenia wojny do zimy, podała agencja Reutera. Prezydent Ukrainy przekazał tę informację podczas przemówienia przywódcom G7. Zaapelował też o przekazywanie systemów przeciwlotniczych oraz dalsze sankcje wobec Rosji.

Zełenski, który wypowiadał się przez łącze wideo, zwrócił się z prośbą o pomoc w eksporcie zboża z Ukrainy i o pomoc w odbudowaniu kraju - powiedział cytowany przez agencję Reutera urzędnik UE, proszący o zachowanie anonimowości.

Prezydent Ukrainy apelował o systemy przeciwlotnicze, dalsze sankcje wobec Rosji i gwarancje bezpieczeństwa.

Zełenski chce zakończenia wojny przed zimą

Również AFP relacjonuje, powołując się na źródła w G7, że Zełenski zaapelował o "maksymalne" działania w celu zakończenia wojny przed końcem roku i o "wzmocnienie sankcji" przeciwko Rosji.

Szczyt przywódców państw grupy G7 odbywa się w bawarskim zamku Elmau, na południu Niemiec, spotkanie potrwa do wtorku. 

Reklama

KE: Ukraina otrzyma wsparcie z rezerw zgromadzonych na wypadek zagrożeń 

Komisja Europejska uruchomiła nowe rezerwy ratunkowe w odpowiedzi na wniosek rządu Ukrainy o sprzęt medyczny, ochronny i specjalistyczny stosowany w przypadku zagrożenia chemicznego, biologicznego, radiologicznego i nuklearnego.

Pomoc ta, o łącznej wartości 11,3 mln euro, zostanie przekazana Ukrainie z magazynów w Rumunii, na Węgrzech, w Szwecji, Niemczech, Grecji i Danii.

- Nieuzasadniona wojna Rosji i ataki na placówki medyczne wywarły poważną presję na ukraiński system opieki zdrowotnej. Przez ostatnie cztery miesiące pracowaliśmy bez przerwy, aby zapewnić szybką reakcję UE na prośby Ukrainy o specjalny sprzęt i pomoc humanitarną. Już 30 krajów przekazało Ukrainie materiały za pośrednictwem unijnego mechanizmu ochrony ludności, ale biorąc pod uwagę ogromne potrzeby medyczne spowodowane trwającą wojną, zmobilizowaliśmy strategiczne rezerwy - oświadczył unijny komisarz ds. zarządzania kryzysowego Janez Lenarczicz.

- W drodze na Ukrainę jest sprzęt medyczny i sprzęt stosowany w nagłych wypadkach zagrożenia chemicznego, biologicznego lub nuklearnego. Szpitale i pracownicy medyczni na Ukrainie pracują pod ostrzałem i musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby zapewnić im niezbędne narzędzia do ratowania życia - dodał komisarz.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy