Reklama

Reklama

Ujawniono treść rozmowy Macron-Putin z 20 lutego

Na cztery dni przed wybuchem wojny w Ukrainie Emmanuel Macron rozmawiał z Władimirem Putinem. Zapis rozmowy opublikowała telewizja France 2. Dowiadujemy się z niej m.in., że prezydenci zwracają się do siebie na "ty", a prezydent Rosji w trakcie rozmowy jest na siłowni. Rozmowa kończy się, gdy Macron zaproponował Putinowi spotkanie z Joe Bidenem.

Francuska telewizja wyemituje w czwartek dokument "Prezydent, wojna i Europa". Jego częścią będzie zapis rozmowy telefonicznej między Macronem a Putinem, którą prezydenci przeprowadzili na cztery dni przed wybuchem wojny w Ukrainie. 

Putin do Macrina: Sam widzisz, co się dzieje

- Chciałbym, żebyś zdradził mi swoje intencje - mówił francuski prezydent. - Co mogę powiedzieć? Sam widzisz, co się dzieje - stwierdził jego rosyjski odpowiednik, po czym oskarżył Ukrainę o zerwanie porozumień mińskich i poszukiwanie broni jądrowej. 

Macron zaprzeczył i powiedział, że "Zełenski nic takiego nie robi". - Okłamuje cię - odpowiedział mu Putin i przekonywał, że "separatyści zrobili wszystko, aby rozpocząć dialog z władzami Ukrainy". - Nie obchodzą nas propozycję separatystów - odrzekł mu Macron. 

Reklama

Putin-Macron. Rozmowa na cztery dni przed wojną

Choć cała rozmowa była pełna napięć, to Macron usiłował grać rolę mediatora, zapewniając, że nakłoni Zełenskiego, by ten "uspokoił wszystkich" - nie tylko w ukraińskiej armii, ale również w mediach społecznościowych. - Nie poddawaj się prowokacji w nadchodzących godzinach i dniach - zwrócił się do Putina. 

Rozmowa zakończyła się, gdy Macron zaproponował Putinowi spotkanie z Joe Bidenem. Putin nie sprzeciwiał się, ale też nie wydawał się zainteresowany ustaleniem konkretnej daty. 

Dialog kończy się stosunkowo serdecznie. - Dziękuję Władimirze, pozostajemy w kontakcie. Kiedy coś się wydarzy, zadzwoń do mnie - powiedział Macron. 

Putin również podziękował mu za rozmowę i dodał, że jest właśnie na siłowni i idzie grać w hokeja. 

Rosyjska inwazja na Ukrainę rozpoczęła się 24 lutego. Śledź naszą relację NA ŻYWO.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy