Reklama

Reklama

Amerykańscy instruktorzy szkolą Ukraińców. Chodzi o system HIMRAS

Amerykańscy instruktorzy szkolą Ukraińców z obsługi systemu artylerii rakietowej HIMARS w jednym z europejskich krajów - podały w czwartek telewizje ABC i CBS, powołując się na przedstawicieli Pentagonu. Skrócony kurs ma potrwać ok. trzech tygodni.

Jak podała telewizja ABC, Ukraińcy szkoleni są przez amerykańskich instruktorów na terytorium jednego z europejskich krajów. W środę Pentagon informował, że cztery wyrzutnie HIMARS zostały uprzednio przetransportowane do Europy, by móc jak najszybciej zacząć szkolenia.

Zobacz też: HIMARS dla Ukrainy. Bridget Brink: O zasięgu rażenia zdecyduje ukraińska armia

Wiceszef Pentagonu ds. politycznych Colin Kahl przyznał, że ok. trzytygodniowy kurs będzie krótszy, niż trwa to zazwyczaj. Dodał jednak, że Ukraińcy dotychczas wykazywali się "niezwykłą pomysłowością" i szybko byli w stanie opanować obsługę zachodnich systemów. Dodatkowy tydzień ma trwać szkolenie z konserwacji systemu, który ma pomóc Ukrainie w zdominowanej przez artylerię walce o Donbas.

Reklama

Waszyngton sygnalizował, że cztery wysłane wyrzutnie rakiet są pierwszą transzą, mającą na celu zapoznanie się Ukraińców z systemem, a z czasem na Ukrainę trafią kolejne dostawy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy