Reklama

Ambasador Ukrainy: Są obawy, że Rosja może zaatakować Polskę

- Istnieją obawy, że Rosja może zaatakować Polskę. Polski rząd się do tego przygotowuje - powiedział ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca w wywiadzie dla Kanału 24. Dyplomata mówił o pomocy, której Polacy udzielają Ukraińcom uciekającym przed wojną. Wspomniał też o przyjęciu ustawy o obronie ojczyzny.

Andrij Deszczyca powiedział, że Rosja szerzy dezinformację na temat Polski, która według propagandy Kremla chce zająć zachodnią Ukrainę. Ambasador podkreślił, że takie informacje nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. 

- Rzeczywistość jest taka, że Polacy pomagają Ukrainie i tym, którzy przybyli do Polski. To bezprecedensowa pomoc w ciągu ostatnich kilku lat - dodał Deszczyca. 

- Istnieją obawy, że Rosja może zaatakować Polskę. Polski rząd się do tego przygotowuje - mówił. 

Ambasador przypomniał także o tym, że prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o obronie ojczyzny, która ma wzmocnij polską armię. Podkreślił, że Polska "rozumie, że lepiej jest pomóc Ukrainie i zapobiec zbliżaniu się wojsk rosyjskich do granic z Polską".

Reklama

Wojna w Ukrainie. Pentagon: Wojska rosyjskie nie poczyniły postępów

Wojska rosyjskie nadal nie poczyniły znaczących postępów w swej ofensywie na Ukrainie i w coraz większym stopniu opierają się na ostrzałach miast z daleka, w niemal desperackiej próbie odzyskania impetu - poinformował wysoki rangą przedstawiciel Pentagonu.

Według resortu obrony USA Rosjanie wystrzelili ponad 1100 rakiet, ale wciąż mają ponad połowę zapasów tej broni.

- Uderzenia rakietowe, ostrzał artyleryjski z dalekiej odległości na te miasta to odzwierciedlenie tego, co według niektórych jest niemal desperacką próbą zyskania impetu - powiedział przedstawiciel Pentagonu podczas briefingu prasowego na temat sytuacji militarnej na Ukrainie. Jak dodał, takie próby odwrócenia biegu wojny z natury rzeczy będą skutkowały coraz większymi ofiarami wśród cywilów.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ukraina-rosja | Wojna w Ukrainie 2022 | Rosja | Andrij Deszczycia

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy