Reklama

Reklama

Ci uczniowie będą mieli unieważnioną maturę? Sprawa przecieków w prokuraturze

Informacje o rzekomych przeciekach pojawiają się co roku. Matura 2022 nie jest wyjątkiem. Niestety przed egzaminem z języka angielskiego zarówno na poziomie podstawowym, jak i rozszerzonym doszło do przecieków. W obu sytuacjach Centralna Komisja Egzaminacyjna powiadomiła prokuraturę. Szef CKE Marcin Smolik zapowiedział, że z "przyjemnością" unieważni maturę tym osobom, które widziały arkusz maturalny przed egzaminem.

6 maja uczniowie pisali maturę 2022 z języka angielskiego na poziomie podstawowym. Przed zakończeniem egzaminu dojrzałości media społecznościowe obiegła informacja, że mogło dojść do przecieku. Okazało się, że na Twitterze krążyło zdjęcie z tematem opracowania.

9 maja doszło do kolejnego przecieku na maturze 2022 z angielskiego na poziomie rozszerzonym. Podobnie jak przed egzaminem na podstawie, tak i tym razem doszło do wycieku tematu rozprawki, a także trzech zadań zamkniętych. 

Reklama

Matura 2022: Prokuratura otrzymała zawiadomienia CKE o przeciekach 

Marcin Smolik, szef Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" potwierdził, że CKE otrzymała dwa zawiadomienia o przeciekach z matur z języka angielskiego i w obu sytuacjach powiadomiła prokuraturę. Zdaniem dyrektora CKE, zdjęcie arkuszy maturalnych zrobił dyrektor którejś ze szkół ponadpodstawowych. 

Przecieki na maturze 2022: Czy CKE unieważni egzamin? 

Marcin Smolik powiedział również, że CKE unieważni egzamin tym uczniom, którzy widzieli zadania z arkusza egzaminacyjnego przed rozpoczęciem matury 2022. Ponadto zaznaczył, że Centralna Komisja Egzaminacyjna nie jest jednostką, by rozstrzygać, kto miał dostęp do zdjęć przedstawiających zadania z języka angielskiego. Ustaleniem tego będzie zajmować się prokuratura, która jest organem śledczym. 

Matura 2022: Kolejny rok pod znakiem maturalnych przecieków

Do przecieków maturalnych doszło również w trakcie egzaminów przeprowadzonych w latach 2020 i 2021. W ubiegłym roku podczas matury z języka polskiego w mediach społecznościowych zaczęła się pojawiać informacja o temacie rozprawki. Wypracowanie trzeba było napisać na podstawie "Lalki" Bolesława Prusa. Dwie godziny przed egzaminem, wzrosła liczba zapytań w wyszukiwarce Google dotyczących właśnie tego tematu rozprawki. Najwięcej zapytań pochodziło z województwa podlaskiego, stąd domysły, że do przecieku mogło dojść właśnie na Podlasiu.     

Podobna sytuacja miała miejsce w 2020 roku. Przed egzaminem maturalnym z języka polskiego uczniowie szukali hasła "wesele elementy fantastyczne". Okazało się, że tego tematu dotyczyła rozprawka, gdzie trzeba było opisać elementy fantastyczne w "Weselu" Stanisława Wyspiańskiego oraz przeprowadzić analizę wiersza Anny Kamieńskiej "Daremne".    

Czytaj również:

Matura 2022. Matematyka rozszerzona. Sprawdź odpowiedzi i arkusz CKE

Co zaskoczyło uczniów w pierwszym tygodniu matur? Zobacz arkusze CKE i nieoficjalne odpowiedzi

Fenomen przecieków maturalnych. Czym w 2022 roku zaskoczy Podlasie?

Zobacz także:

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy