Reklama

Reklama

Polski Bon Turystyczny. Do przedsiębiorców trafiło już około 600 mln zł

- Do 1 lipca wykorzystano w Polsce 2 mln bonów turystycznych - poinformował wicepremier, szef Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii Jarosław Gowin. Zdaniem urzędników resortu, dzięki świadczeniu część obiektów turystycznych wyszła z szarej strefy. Bon turystyczny przysługuje na każde dziecko i opiewa na 500 zł.

W środę Jarosław Gowin poinformował o uruchomieniu przez resort portalu turystyka.gov.pl, na którym można sprawdzić legalnie działające w Polsce obiekty turystyczne.

Wiceminister rozwoju, pracy i technologii Andrzej Gut-Mostowy powiedział z kolei, że od 19 lipca zacznie działać specjalna aplikacja, w której będzie można sprawdzić, czy dany obiekt przyjmuje bon turystyczny.

Mówiąc o bonie turystycznym Gowin wyliczał, że do 1 lipca wykorzystano w Polsce 2 mln świadczeń. Oznacza to, że do przedsiębiorców trafiło około 600 mln zł.

Reklama

Jednocześnie wicepremier przypomniał, że w ramach programu Polski Bon Turystyczny zagwarantowano 4 mld zł, dlatego jeszcze duża część programu jest do wykorzystania.

Bon turystyczny pomógł wyjść z szarej strefy

Zdaniem Guta-Mostowego dzięki bonowi turystycznemu część obiektów turystycznych wyszła ze szarej strefy. Powołał się na dane z jednej z podhalańskich gmin.

- W ciągu roku zanotowano tam wzrost o 20 proc. obiektów turystyczny w tej gminie. To nie był okres sprzyjający nowym inwestycjom, więc może powiedzieć, że było to wychodzenie z szarej strefy. Według wójta tej gminy, to w całości efekt bonu turystycznego. Więc możemy powiedzieć, że dodatkowym efektem bonu turystycznego jest wzrost liczby obiektów turystycznych w rejestrach gmin o 20 proc. To są obiekty, które do tej pory funkcjonowały w szarej strefie - powiedział wiceminister rozwoju.

Polski Bon Turystyczny

Program Polski Bon Turystyczny zaczął działać w sierpniu 2020 roku i ma na celu pomóc domowym budżetom rodzin, które ucierpiały wskutek pandemii oraz polskiej branży turystycznej, która z powodu obostrzeń epidemicznych zanotowała duże straty.

Bon turystyczny o wartości 500 zł przysługuje na każde dziecko. Jeśli dziecko ma orzeczenie o pełnosprawności to ma prawo do dodatkowego bonu - także o wartości 500 zł.

Bon ma postać 16-cyfrowego kodu. Można nim płacić wielokrotnie, do wykorzystania całej sumy.

Żeby skorzystać z bonu turystycznego wystarczy zarejestrować się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS). 

Listę obiektów, które honują bon turystyczny, można sprawdzić tutaj: www.bonturystyczny.gov.pl

Czytaj też:

Bon turystyczny: Kto może otrzymać świadczenie?

Polski Bon Turystyczny. W Zakopanem znaczący wzrost rejestracji obiektów noclegowych

Pytania o czwartą falę pandemii w Polsce. Głównym zagrożeniem wariant Delta

Ponad 300 gmin w Polsce apeluje o ograniczanie używania wody

Dowiedz się więcej na temat: bon turystyczny | Polski Bon Turystyczny

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama