Reklama

Reklama

Koronawirus w Polsce dzisiaj. Waldemar Kraska ujawnił dane z 21 stycznia

Mamy 36 665 nowych zakażeń koronawirusem. Zmarło 248 osób - przekazał w piątek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Tydzień temu informowano o 16 047 zakażeniach i 423 zgonach. To wzrost zakażeń o 128 proc. względem zeszłego tygodnia. Nowe dane oznaczają rekord zakażeń od początku pandemii w Polsce. Potwierdzono 1390 przypadków zakażeń wariantem Omikron.

Wiceminister zdrowia ujawnił nowe dane w Radiu Plus. - Strasznie nas to niepokoi. Zakażenia będą się przekładały na liczbę osób hospitalizowanych, aczkolwiek obserwujemy spadek zajętości łóżek - na dzień dzisiejszy jest to ponad 13,5 tys. zajętych łóżek z COVID-19 - przekazał Waldemar Kraska, który przekazał, że w następnych dniach "trend się odwróci" i coraz więcej osób będzie zgłaszać się do szpitali.

Poprzedni rekord zakażeń odnotowano 1 kwietnia 2021 r. - potwierdzono wówczas 35 246 zakażeń koronawirusem.

Zobacz też: Nowe obostrzenia dot. koronawirusa w Polsce? Adam Niedzielski wyjaśnia

Waldemar Kraska przekazał również, że współczynnik "R" odpowiadający za reprodukcję wirusa wynosi 1,25 - tyle kolejnych osób może zarazić jedna osoba z SARS-Cov-2. Zdaniem ministra wariant Omikron w ciągu kilku najbliższych dni wyprze wariant Delta.

Nowy wariant dominuje na Podkarpaciu, Śląsku i na Mazowszu.

Reklama

Koronawirus w Polsce. Minister zdrowia ogłosi zmiany

W ciągu ostatniej doby wykonano 135 tys. testów na obecność koronawiursa. - Nie pamiętam takiego wyniku - przyznał wiceminister zdrowia.

- Ta sytuacja z dnia na dzień zaczyna się robić bardzo poważna - dodał Waldemar Kraska.

Kraska przekazał również, że w piątek na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski poinformuje o m.in. zmianie zasad kwarantanny w Polsce dla podróżnych. - Myślę, że wiele interesujących wątków zostanie poruszonych, wiele decyzji państwo usłyszycie - mówił wiceminister zdrowia.

Niespotykana dynamika zakażeń

W środę w Ministerstwie Zdrowia odbyła się konferencja szefa resortu - Adama Niedzielskiego. Minister poinformował m.in. o aktualnej sytuacji epidemicznej i planowanych krokach.

- Wyniki są bardzo poważne i oznaczają, że już nie tylko wkroczyliśmy w piątą falę, ale że ta fala będzie w najbliższych dniach bardzo dynamicznie się rozwijała. Ostatnie dwa dni to dynamika, z którą - można powiedzieć - nie mieliśmy do tej pory do czynienia - powiedział.

- Widzimy, że bardzo dynamicznie rośnie liczba zleceń, które są wykonywane w POZ czy przez inne kanały (...). Tak naprawdę z tygodnia na tydzień ta liczba zleceń - bo to na ogół w poniedziałek mamy największe liczby - powiększyła się z 40 do ponad 60 tys. Więc są to przyrosty, z jakimi nie mieliśmy do czynienia w ostatnim czasie czy w czasie (poprzedniej - red.) fali - ocenił minister zdrowia.

Niedzielski przekazał, że "w przyszłym tygodniu możemy mieć do czynienia z poziomami zakażeń nawet powyżej 50 tys.". - Jest to sytuacja, która stanowi ogromne ryzyko dla wydolności systemu opieki zdrowotnej - mówił.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy