Reklama

Reklama

​Włochy: Rozszerza się kryzys sanitarny w związku z koronawirusem

132 przypadki koronawirusa stwierdzono dotąd we Włoszech - poinformował w niedzielę szef Obrony Cywilnej, rządowy komisarz do spraw kryzysu sanitarnego Angelo Borrelli. 26 chorych osób przebywa na oddzialach intensywnej terapii. Od piątku zmarły dwie starsze osoby. To pierwsze śmiertelne ofiary wirusa w tym kraju.

W piątek w rejonie Padwy zmarł 78-letni mężczyzna, a w sobotę w Codogno koło Lodi - 75-letnia kobieta.

Bilans ten stale rośnie. Od piątku wzrósł ponad pięciokrotnie.

Według najnowszych informacji w Lombardii potwierdzono 39 przypadków zachorowań, a w Wenecji Euganejskiej - 12.

W obu regionach trwają działania mające na celu ustalenie źródeł koronawirusa, występującego u osób, które nie podróżowały do Chin.

Agencja Ansa podała, że w przypadku miejscowości Vo koło Padwy, skąd pochodził zmarły 78-latek oraz inny chory, wszczęto postępowanie, by ustalić, czy istnieje związek między tymi przypadkami a działalnością handlową prowadzoną tam przez chińskich imigrantów.

Reklama

Działania zapobiegawcze

We Włoszech odwołano dziesiątki imprez sportowych, w tym cztery mecze piłkarskiej Serie A, 11 gmin odizolowano od reszty kraju.

W związku z szerzeniem się koronawirusa biskup miasta Piacenza w regionie Emilia-Romania, Gianni Ambrosio zalecił, aby podczas mszy księża dawali wiernym komunię do ręki i by unikano uścisku dłoni w czasie przekazywania sobie znaku pokoju.

W regionie Lombardia na północy kraju odwołano wszystkie msze i nabożeństwa - zdecydowała w niedzielę tamtejsza archidiecezja. Zastosowała się w ten sposób do rozporządzenia władz o zawieszeniu imprez i ceremonii.

W Lombardii zanotowano najwięcej we Włoszech przypadków zachorowań, około 90.

Zamknięte szkoły i uniwersytety

We włoskich regionach Lombardia, Wenecja Euganejska, Piemont i Emilia- Romania, gdzie szerzy się koronawirus, lokalne władze zdecydowały o zamknięciu szkół i uniwersytetów.

Uniwersytety będą od poniedziałku przez co najmniej kilka dni zamknięte w Lombardii, Wenecji Euganejskiej, w Piemoncie i w Emilii- Romanii. 

W całej Lombardii, gdzie jest ich najwięcej, zamknięte będą również placówki oświatowe wszystkich szczebli począwszy od przedszkoli.

W ramach prewencji podobną decyzję o zamknięciu szkół podjęły władze Friuli- Wenecji Julijskiej.

Również z tych samych powodów odwołany został zapowiedziany na wtorek egzamin wstępny na wielką medyczną uczelnię w Rzymie, Campus Bio-Medico. Na test zapisało się ponad 2800 kandydatów z całych Włoch.

Odwołano imprezy karnawału w Wenecji

W związku z szerzeniem się przypadków koronawirusa odwołane zostały wszystkie imprezy karnawału w Wenecji - decyzję tę ogłosił w niedzielę szef wladz regionalnych Luca Zaia. Rozporządzenie wydał w porozumieniu z ministrem zdrowia Włoch Roberto Speranzą.

Karnawał w Wenecji miał trwać do wtorkowej nocy.

W całym regionie Wenecja Euganejska odwołano wszelkie masowe imprezy. Ponadto władze Lombardii podjęły decyzję o zawieszeniu wszelkich imprez kulturalnych, rozrywkowych i sportowych oraz uroczystości religijnych. Zamknięte będą także muzea.

Sytuacja turystów

Władze nie podjęły żadnych nowych decyzji, dotyczących turystów przybywających do Włoch. W mocy pozostają wcześniej wprowadzone kroki prewencyjne, polegające na mierzeniu temperatury pasażerom na lotniskach i w portach.

Konsulat generalny RP w Mediolanie zamieścił na Twitterze następujący apel do Polaków: "W związku ze wzrostem zachorowań na koronawirus w północnych Włoszech, prosimy rodaków mieszkających i przebywających w Italii o stosowanie się do zaleceń włoskich służb oraz o zachowanie środków ostrożności".

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne