Reklama

Reklama

Szczepienia: Informacja dostępna dla pracodawcy? Waldemar Kraska: Projekt gotowy

- Chcemy, aby pracodawcy mogli wiedzieć, który z pracowników jest zaszczepiony przeciw COVID-19 - powiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Jak przekazał, projekt w tej sprawie jest przygotowany, a resort chce, by proponowane przepisy były rozpatrywane na najbliższym posiedzeniu Sejmu.

Kraska, który gościł w RMF FM, powiedział, że wszyscy pracodawcy powinni dostać taką możliwość. Jak przyznał, projekt jest przygotowywany w ministerstwie, ale by ścieżka legislacyjna była jak najkrótsza, będzie złożony jako projekt poselski. 

Szczepienia. Lista w systemie elektronicznym

Pytany o to, w jaki sposób pracodawca będzie mógł sprawdzić, czy podwładny jest zaszczepiony, powiedział, że będzie dostępna dla niego lista. Ma ona być dostępna w systemie informatycznym.

- W tej chwili wiemy, że wielu pracodawców chciałoby mieć taki dostęp, wiele związków i organizacji pracodawców zgłasza się także do nas z takim apelem, abyśmy jednak taką możliwość im udostępnili, ponieważ wiedzą, że każda absencja w zakładach pracy powoduje jakieś zawirowania gospodarcze. Tego też chcemy uniknąć - dodał.

Reklama

Kraska mówił też o tym, w jaki sposób pracodawca będzie mógł wykorzystać taką wiedzę. Czy np. będzie on mógł zwolnić pracownika? - Nie, tak daleko nie powinniśmy pójść - uważa wiceminister.

Pensja zależna od szczepienia?

Wskazał, że pracodawca będzie mógł np. umiejscowić osoby niezaszczepione w takich miejscach, gdzie nie ma dużego kontaktu z innymi osobami. W jego ocenie osoby niezaszczepione nie powinny mieć obniżonej pensji.

- Tak daleko bym nie szedł, ale tutaj pracodawca będzie decydował o pensji tego pracownika - powiedział.

Pytany o obowiązkowe testowanie dla niezaszczepionych, stwierdził, że to pomysł "godny rozważenia". Zdaniem Kraski "każda metoda, która spowoduje, że większa liczba  Polaków się zaszczepi, jest metodą dobrą, ponieważ to jest jedyna droga do wyjścia z pandemii".

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy