Reklama

Reklama

Indie: Zatwierdzono pierwszą na świecie szczepionkę DNA przeciw COVID-19

Preparat firmy Zydus Cadila to pierwsza na świecie szczepionka DNA przeciwko koronawirusowi. W Indiach wydano zgodę na użycie jej w sytuacji wyjątkowej. Jak podaje serwis Quartz, żadne dane dotyczące skuteczności ZyCoV-D nie są publicznie dostępne.

Indyjska firma twierdzi, że preparat może być podany dorosłym i dzieciom w wieku co najmniej 12 lat.

Szczepionka ZyCoV-D wykorzystuje fragment materiału genetycznego wirusa przekazujący instrukcje do wytworzenia specyficznego białka, które rozpoznaje i na które reaguje układ odpornościowy.

Trzy dawki

W przeciwieństwie do większości szczepionek przeciw COVID-19, które wymagają jednej lub dwóch dawek, ZyCoV-D podaje się w trzech dawkach.


Producent poinformował w lipcu, że jego preparat jest skuteczny przeciwko nowym szczepom koronawirusa, a podaje się go przy użyciu strzykawki bezigłowej. Zamierza wytwarzać od 100 do 120 milionów dawek ZyCoV-D rocznie.

Reklama

Brak danych o skuteczności

Firma złożyła wniosek o autoryzację ZyCoV-D 1 lipca, w oparciu o wskaźnik skuteczności 66,6 proc. w późnym badaniu z udziałem ponad 28 tys. ochotników, w których 1 tys. to dzieci w wieku 12-18 lat. ZyCoV-D jest szóstą szczepionką dopuszczoną do stosowania w Indiach.

Serwis Quartz podkreślił w poniedziałek, że rząd Indii po raz drugi zatwierdził szczepionkę, nie mając danych z fazy trzeciej badań klinicznych. Pierwszą zatwierdzoną w ten sposób szczepionką był Covaxin indyjskiej firmy Bharat Biotech. Jak dodał Quartz, żadne dane dotyczące skuteczności ZyCoV-D nie są jeszcze publicznie dostępne w opublikowanym badaniu.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy