Wybory 2024. Sprawdź, czy jesteś w rejestrze wyborców. Do kiedy można się dopisać?
Rejestr wyborców obejmuje wszystkie osoby, które są zameldowane w danej miejscowości. Jeśli w ostatnim czasie wyjeżdżaliśmy do pracy lub na studia, najwyższa pora upewnić się, czy się w nim znajdujemy i czy możemy zagłosować w wyborach samorządowych 2024. Jak dopisać się do rejestru wyborców w wyborach samorządowych? Sprawdzamy.
Rejestr wyborców na bieżąco prowadzi i aktualizuje Urząd Gminy lub Urząd Miasta. Jest to lista osób, które mogą oddać głos w konkretnej komisji obwodowej, czyli mieszkańcy na stale zameldowani w danej gminie.
Kiedy zameldowałeś się w jednej miejscowości, to właśnie tam na stałe jesteś przypisany do listy wyborców w każdych wyborach samorządowych.
Rejestr wyborców jest podzielony na dwie części. Część A stanowią obywatele Polski, a część B obywatele UE, którzy nie są obywatelami polskimi, ale mieszkają na stałe na obszarze gminy i mają czynne prawa wyborcze w Polsce. Oznacza to, że każdy wyborca, który jest polskim obywatelem zameldowanym na pobyt stały na obszarze gminy, jest z urzędu na stałe wpisy do rejestru wyborców.
Wybory samorządowe 2024. Jak sprawdzić, czy jesteśmy ujęci w rejestrze wyborców?
Wybory samorządowe 2024 odbędą się w niedzielę 7 kwietnia. Jeśli chcesz sprawdzić, czy znajdujesz się w Centralnym Rejestrze Wyborców (CRW), możesz to zrobić online w aplikacji mObywatel lub w urzędzie. Będziesz jednak potrzebować odpowiednich danych osobowych. Do urzędu przygotuj:
- dokument tożsamości (dowód osobisty lub paszport),
- wniosek o informację − podaj w nim swoje nazwisko, imię (imiona) i numer PESEL.
Wniosek możesz dostarczyć osobiście, pocztą lub przez platformę ePUAP, korzystając z pisma ogólnego. Udzielenie tej informacji jest darmowe.
Istnieje jednak zdecydowanie szybsze i prostsze rozwiązanie. W aplikacji mObywatel sprawdzisz, czy jesteś w rejestrze wyborców bez wychodzenia z domu. Jak to zrobić?
- Zaloguj się do aplikacji w przeglądarce internetowej lub na telefonie.
- Przejdź do sekcji "Twoje dane", a następnie "Rejestr wyborców".
- Zamów dane z rejestru. Informacje otrzymasz na swoją skrzynkę ePUAP.
Jeżeli zmieniasz miejsce głosowania również możesz sprawdzić, czy jesteś w spisie wyborców, korzystając z tych metod. Wówczas zyskasz pewność, że możesz wziąć udział w wyborach w miejscu, w którym aktualnie się znajdujesz lub mieszkasz.
Jak złożyć wniosek o dopisanie do rejestru wyborców w mieście, w którym nie jesteśmy zameldowani?
W wyborach samorządowych możesz dopisać się do rejestru wyborców w innej gminie niż ta, w której jesteś zameldowany, tylko wtedy, gdy dostarczysz dokument potwierdzający, że cały czas zamieszkujesz tę gminę. Może być to rachunek za prąd, umowa o pracę lub umowa najmu mieszkania.
Wniosek o ujęcie w stałym obwodzie głosowania w Centralnym Rejestrze Wyborców wraz z potwierdzeniem, możesz złożyć zarówno za pośrednictwem internetu przez ePUAP, jak i w urzędzie.
Wybory 2024. Rejestr wyborców - do kiedy można się do niego dopisać?
Zgodnie z przepisami spis wyborców jest sporządzany w dwóch egzemplarzach na podstawie rejestru wyborców. Jego ostateczna wersja musi być gotowa najpóźniej w 21. dniu przed dniem wyborców. Jeden z egzemplarzy przekazuje się przewodniczącemu obwodowej komisji wyborczej dzień przed głosowaniem.
Uwaga! Wybory samorządowe stanowią wyjątek. W spisie wyborców mogą zostać umieszczone tylko te osoby, które są na stałe zameldowane na obszarze danej gminy.
W przypadku czasowego zameldowania nie zostaniesz automatycznie dopisany do spisu wyborców. Wówczas musisz dopisać się do niego samodzielnie.
Jeśli na stałe zamieszkujesz daną miejscowość i chcesz dopisać się do rejestru, czas na złożenie wniosku masz do ostatniego dnia roboczego przed wyborami samorządowymi. A więc możesz to zrobić do 5 kwietnia 2024 roku. Jednak nie polecamy czekać do ostatniej chwili. Decyzję o wpisaniu do rejestru urzędnik podejmuje w ciągu pięciu dni roboczych.