Reklama

Kiedy prąd jest najtańszy? Podpowiadamy skuteczny sposób na mniejsze rachunki

Jednym z najskuteczniejszych sposobów, aby oszczędzać na rachunkach za energię elektryczną, jest wybór odpowiedniej taryfy prądu dla domu. Kluczowe jest to, aby była ona jak najlepiej dostosowana do naszego trybu życia. Na którą z dostępnych opcji powinniśmy się zdecydować, by płacić jak najmniej w zależności od pracy i nawyków? Podpowiadamy, kiedy prąd jest tańszy.

Pomimo zamrożenia cen prądu opłaty za energię elektryczną i tak mocno odbijają się na nadwyrężonych wysoką inflacją budżetach Polaków. W tych trudnych czasach masowo staramy się szukać rozwiązań, które pozwoliłyby nam obniżyć wysokość rachunków w gospodarstwach domowych. 

  • Jednym z najlepszych sposobów, by zaoszczędzić na prądzie, jest skorzystanie z taryfy prądu gwarantującej niższą stawkę za energię elektryczną w konkretnych godzinach. 
  • W zależności od dostawcy, najczęściej mamy do wyboru kilka możliwości. Spośród dostępnych opcji warto wybrać taką, która najlepiej wpasuje się w nasz tryb życia
  • Przykładowo, osoby, które wracają do domu w godzinach wieczornych, największe korzyści mogą odnieść, decydując się na taryfę nocną. Oto krótka analiza najpopularniejszych taryf prądu, jakie oferują nam dostawcy.

Reklama

Taryfy prądu. Czym różnią się u różnych dostawców?

Taryfy prądu różnią się przeznaczeniem, mocą umowną (ta dla taryf domowych zawsze wynosi 1) oraz liczbą stref, która określa, ile różnych cen prądu może mieć konkretna taryfa w zależności od godzin użytkowania. 

Ponadto, w zależności od dostawcy poszczególne taryfy prądu mogą różnić się również w zakresie takich elementów jak: 

  • Cena za zużyty prąd
  • Godziny, gdy prąd jest tańszy lub droższy
  • Promocje i dodatkowe bonusy

Jaką taryfę prądu wybrać? Znaczenie ma nasz styl życia

W zależności od tego, kiedy przebywamy w domu i wykonujemy obowiązki domowe, zalecana taryfa prądu będzie inna. W ofertach dostawców znajdują się cztery zasadnicze opcje, z których możemy skorzystać. Są to:

  • Taryfa G11 -  która oferuje nam stałą cenę prądu niezależnie od godzin użytkowania. Zalecana w niewielkich mieszkaniach i domach. Dobry wybór, jeśli zależy nam na łatwej kontroli zużycia energii elektrycznej.
  • Taryfa G12 - tzw. taryfa nocna, ponieważ prąd jest tańszy w określonych godzinach dnia i nocy - najczęściej przez 10 godzin w ciągu doby.  Osiem z przedziału 22.00-7.00, a  dwie z przedziału 13.00-16.00. Taryfa prądu korzystna szczególnie dla tzw. nocnych marków oraz osób, które pracują do późna.
  • Taryfa G12w - określana również jako taryfa weekendowa. Gwarantuje nam niższą cenę prądu w weekendy, dni wolne od pracy, a także w nocy i w konkretnych godzinach dnia 13:00-15:00 i 22:00-6:00. 
  • Taryfa G13 - tzw. oszczędny plus, to taryfa trójfazowa, która dzieli dobę na trzy zasadnicze strefy. W związku z tym, z niższych cen prądu można skorzystać np. od 1 kwietnia do 30 września od poniedziałku do piątku - 13.00-19.00 i 22.00-7.00, od 1 października do 31 marca, od poniedziałku do piątku - 13.00-16.00 i 21.00-7.00;  w weekendy oraz dni ustawowo wolne od pracy.

Kiedy prąd jest najtańszy? W tych godzinach można zaoszczędzić

U większości dostawców prądu w Polsce szczytowy pobór prądu trwa mniej więcej od godziny 17:00 do 22:00. To właśnie wtedy najczęściej oglądamy telewizję, zmywamy naczynia, robimy pranie czy korzystamy z laptopa. 

Czas, kiedy zapotrzebowanie na energię elektryczną maleje, to godziny od 14:00 do 17:00, gdy wiele osób jest jeszcze w pracy. Na najtańszy prąd w ciągu dnia można zaś najczęściej liczyć w godzinach 13:00-15:00. Ten przedział czasowy określany jest nawet jako tzw. dolina dzienna. 

W godzinach nocnych na tańszą energię elektryczną można liczyć zaś u większości dostawców od 22:00 do 6:00 rano. Wtedy bowiem większość z nas kładzie się spać. Czas ten określany jest również jako tzw. dolina nocna.

Jak zmienić taryfę prądu tak, aby płacić niższe rachunki?

Jeśli nie jesteśmy pewni swojej taryfy prądu, możemy sprawdzić ją na naszych rachunkach za energię elektryczną, korzystając z infolinii, albo np. przez Internet - w serwisach dostawców, u których najczęściej musimy po prostu przejść do zakładki "Umowa i dane" i wybrać odpowiednią opcję. 

A jak zmienić taryfę prądu tak, aby móc skorzystać z korzystniejszej opcji? Wystarczy jedynie wypełnić odpowiedni wniosek dostępny na stronie internetowej dostawcy prądu. Po wypełnieniu i przesłaniu wniosku, zmiany zostaną naniesione w umowie. 

Czytaj również:

Większe pieniądze z "Mojego Prądu". Ile maksymalnie można dostać?

Jak zmieścić się w limicie po zamrożeniu cen energii? Praktyczne wskazówki

Zobacz także: 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: taryfy prądu | prąd | rachunki za prąd | energia elektryczna | energetyka

Reklama

Reklama

Reklama