Reklama

Reklama

Gdańsk: Światowy Dzień Bursztynu. Największy pająk zatopiony w żywicy

W Światowy Dzień Bursztynu w Muzeum Gdańska zaprezentowano wyjątkowe bursztyny. W żywicy znajdują się stworzenia, które żyły ponad 40 milionów lat temu, wśród nich największy znaleziony dotychczas pająk ptasznik. Inkluzje można będzie oglądać w nowym Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie.

- W nowym Muzeum Bursztynu będzie można zobaczyć największą na świecie, czterocentymetrową inkluzję pająka ptasznika oraz ciekawą inkluzję chwytówki modliszkowatej. To również jedyna znana na świecie inkluzja tego typu. Mamy tu do czynienia z okazem dorosłym - mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska. 

W kolekcji znajduje się m.in dwucentymetrowy, dorosły gekon, który został nazwany przez muzeum gekonem gdańskim. Ponadto odwiedzający będą mogli podziwiać pierwszą dorosłą chwytówkę znalezioną w bursztynie bałtyckim. 

Największy pająk w bursztynie

Wyjątkowym eksponatem jest czterocentymetrowy pająk ptasznik w bursztynie. To największa inkluzja tego typu na świecie. Bryłka bursztynu waży 20 gramów. 

Reklama

- W wypadku tej inkluzji mamy do czynienia z wylinką, czyli zewnętrzną powłoką chitynowego pancerza, ale wszystkie cechy diagnostyczne potrzebne do naukowego opisania taksonu są dobrze widoczne - mówi prof. Ryszard Szadziewski, specjalista z Katedry Zoologii Bezkręgowców i Parazytologii.

Otwarcie wystawy dla zwierzających nastąpi 24 lipca w Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie. 

Zakup eksponatów od litewskiego kolekcjonera Jonasa Damzena współfinansował Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów. Projekt został wyceniony na 160 419 zł.

Reklama

Reklama

Reklama