Reklama

Mieszkańców miały terroryzować bezpańskie psy. Okazało się, że to... byki

Policjanci z Sokółki zostali zaalarmowani, że w Krynkach (woj. podlaskie) mieszkańcom zagraża stado bezpańskich psów. Policjanci postanowili sprawdzić zgłoszenie. Funkcjonariusze szybko ustalili, że nie chodzi o psy, ale o groźne byki. Właściciel został ukarany przez sąd grzywną w wysokości 5000 złotych i zabezpieczył zwierzęta.

Gdy do policjantów z Komendy Powiatowej Policji z Sokółki dotarło zgłoszenie dotyczące bezpańskich psów, które wałęsają się w okolicach Krynek i zagrażają ludziom, mundurowi podjęli się sprawdzenia zgłoszenia.

Mieszkańcy pisali o psach

Sygnał przyszedł do nich przez Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa, która umożliwia łatwe i proste poinformowanie policji o uciążliwościach w najbliższym otoczeniu.

Policjanci szybko ustalili, że zgłoszenia umieszczone w kategorii wałęsających się psów dotyczą znacznie większych zwierząt. 

Deszno: Atak byka w gospodarstwie. Nie żyje rolnik

Reklama

Okazało się, że w rejonie wsi kręci się stado groźnych byków. Zwierzęta wędrowały samopas po okolicznych wsiach.

Funkcjonariusze ustalili właściciela zwierząt, który w postępowaniu o wkroczenie został ukarany przez sąd grzywną w wysokości 5000 złotych. Dodatkowo zabezpieczył swoje zwierzęta. "Teraz mieszkańcy są już bezpieczni" - pisze w komunikacie komenda powiatowa w Sokółce.

Zagrożenia na mapie

Funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji podsumowali funkcjonowanie Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa na podlegającym im terenie. W 2022 roku mieszkańcy korzystali z możliwości zgłoszenia nieprawidłowości za pośrednictwem mapy blisko 1600 razy. Policjanci potwierdzili 956 sygnałów zgłoszonych przez użytkowników z czego 955 zostało wyeliminowanych.

Pijana Rosjanka zignorowała ostrzeżenia. Zaatakował ją lew

Najczęściej zgłaszano spożywanie alkoholu w miejscach publicznych. Takich przypadków było 636. Druga grupa to zgłoszenia związane z ruchem drogowym. Było ich łącznie 389. 264 razy zgłaszano nadmierna prędkość pojazdów, 125 razy nieprawidłowe parkowanie. 128 razy zasygnalizowano wałęsające się bezpańskie psy. Mieszkańcy alarmowali także o dzikich wysypiskach śmieci.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa

Mieszkańcy, którzy informowali o wałęsających się psach w okolicach Sokółki nie mogli użyć innej kategorii, bo strona nie umożliwia oznaczenia wałęsających się zwierząt gospodarskich. Mimo, że jest możliwość podania opisu zdarzenia, zgłaszający bezpańskie psy zazwyczaj nie podawali daty zdarzenia, jego opisu, ani materiałów graficznych.

Wielkopolskie: Tragedia w gospodarstwie. Rolnika zaatakowało stado byków

Tymczasem od stycznia 2019 roku Krajowa Mapa Zagrożeń bezpieczeństwa ma 25 kategorii związanych m.in. z wybranymi wykroczeniami i przestępstwami, którymi można oznaczać zgłoszenia. Można tam dodać datę i godzinę zdarzenia, a także zaznaczyć dni tygodnia, w które występuje zagrożenie.

Dodano także możliwość opisania zdarzenia w 500 znakach tekstu. Jeśli to za mało, to można dołączyć plik tekstowy z rozszerzeniem .txt zawierający szersze wyjaśnienie dotyczące zdarzenia. Jest także możliwość dodania zdjęć i filmików, które obrazują zdarzenie. Strona wyświetla się na smartfonach. Zgłoszenia są anonimowe, a system odnotowuje jedynie numer IP urządzenia, z którego dodawany jest wpis o zagrożeniu.

Policja przypomina, że w przypadku zdarzeń nagłych należy informować o nich za pośrednictwem numeru alarmowego 112.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: byki | niebezpieczne byki | podlaskie

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy