Reklama

Reklama

Ostatni żołnierz USA w Afganistanie wylądował w Rzeszowie. To gen. Donahue

Pierwsi amerykańscy żołnierze, wysłani do Polski przez Joe Bidena w odpowiedzi na zagrożenie ze strony Rosji, wylądowali na lotnisku Rzeszów-Jasionka. Wśród nich znalazł się generał Christopher T. Donahue. Był on ostatnim wojskowym z USA, który opuścił Kabul - stolicę Afganistanu - podczas ubiegłorocznej ewakuacji.

W minioną środę USA zapowiedziały czasowe zwiększenie liczby swoich wojsk w Europie, aby - jak wyjaśniał prezydent Joe Biden - wzmocnić wschodnią flankę NATO w związku z koncentracją rosyjskich wojsk przy granicy z Ukrainą.

W sumie wysłanych zostanie 2 tys. żołnierzy, wśród których 1,7 tys. trafi do Polski. Ponadto około tysiąca wojskowych zostanie przebazowanych z Niemiec do Rumunii.

Gen. Donahue dotarł do Rzeszowa. Był ostatnim żołnierzem USA w Afganistanie

Kilku pierwszych mundurowych przyleciało w sobotę do Jasionki koło Rzeszowa na Podkarpaciu. Po tym, jak mały samolot Beechcraft C-12 Huron dotknął płyty tamtejszego lotniska, niemal natychmiast wsiedli do podstawionych samochodów i odjechali.

Okazuje się, że wśród amerykańskich wojskowych, którzy przylecieli do Rzeszowa, jest 53-letni generał Christopher DonahueZapisał się on na kartach historii, ponieważ był ostatnim wojskowym z USA, który opuścił Afganistan

Reklama

Stało się to 31 sierpnia 2021 roku, gdy Amerykanie - po 20 latach wojny - zakończyli swoją militarną obecność w tamtym kraju. 

Informację, że Donahue jest na Podkarpaciu, armia USA potwierdziła agencji Reutera. 

USA reagują na możliwość rosyjskiej agresji

Jak powiedział rzecznik prasowy 18. Dywizji Zmechanizowanej mjr Przemysław Lipczyński, do Rzeszowa przyleciały osoby z grupy przygotowawczej oraz część dowództwa żołnierzy. Kolejny transport spodziewany jest na godz. 11:30 w niedzielę.

Wojskowi, którzy będą stacjonować w Polsce, na co dzień służą w 82. Dywizji Powietrznodesantowej USA. Stacjonuje ona w Fort Bragg w Północnej Karolinie i liczy ok. 17,5 tys. żołnierzy. Jako rdzeń sił natychmiastowego reagowania jest zdolna do walki w dowolnym miejscu na świecie w ciągu 18 godzin, dlatego uchodzi za elitarną.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama