Reklama

Bała się iść do lekarza. Guz rozrósł się do niemal 100 kilogramów

Lekarze ze szpitala w Rzeszowie wycięli 24-letniej kobiecie guza w brzuchu o średnicy około metra i wadze niemal 100 kilogramów. Jak przyznała "Wydarzeniom" Polsatu, nie diagnozowała go wcześniej, bo bała się przyjechać do szpitala. - Nigdy wcześniej nie widziałem tak ogromnej cysty - przyznał prof. dr hab. n. med. Tomasz Kluz z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie. 

24-letnia mieszkanka Podkarpacia trafiła do szpitala w ubiegłym tygodniu. Miała zdiagnozowanego guza w jamie brzusznej. - Jako zespół, mieliśmy jedynie orientacyjną świadomość z czym mamy do czynienia. Obwód brzucha nie pozwalał na wykonanie badań obrazowych, gdyż pacjentka nie zmieściła się w tomografie. Badanie USG też było orientacyjne, głowica nie sięgnęła drugiego końca cysty - powiedział prof. dr hab. n. med. Tomasz Kluz, kierownik Kliniki Ginekologii, Ginekologii Onkologicznej i Położnictwa w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie.

Reklama

Kobieta ważyła 182 kg, przy 158 cm wzrostu, ale poruszała się o własnych siłach. - Ze względu na skrajnie trudne warunki operacyjne, zabieg przeprowadzono w zespole wieloosobowym - dodał Andrzej Sroka, rzecznik szpitala uniwersyteckiego.

Pacjentka z olbrzymim guzem. Bała się zgłosić do lekarza

Lekarze przeprowadzili operację dwa dni temu. Najpierw wykonano laparotomię, czyli "otworzono" jamę brzuszną, nacięto cystę, spuszczono z niej około 100 litrów płynu, następnie wyłuszczono cystę, wykonano częściową resekcję jajnika i lewego jajowodu.

Operowany guz miał średnicę około jednego metra, a jak przekazała lek. Anna Bogaczyk z Kliniki Ginekologii, Ginekologii Onkologicznej i Położnictwa w USK w Rzeszowie "większość pacjentek zgłasza się do szpitala z cystami o wielkości 20-30 cm, które traktowane są jako duże".

24-letnia pacjentka przyznała, że ze strachu nie zgłosiła się wcześniej do szpitala. Mimo, że była w kiepskiej kondycji. 

- Bolały mnie plecy, ciężko mi się oddychało. Poznałam chłopaka i on mnie zmotywował, żeby iść się zbadać - powiedziała w rozmowie z Polsat News.

W Klinice Ginekologii, Ginekologii Onkologicznej i Położnictwa przeprowadzane są najtrudniejsze zabiegi ratujące życie. - Z jednej strony to zasługa wykwalifikowanej kadry z olbrzymim doświadczeniem, która zapewnia pacjentom kompleksową opiekę, a z drugiej dostęp do wysokospecjalistycznego sprzętu - powiedział dr n. med. Janusz Ławiński, dyrektor USK w Rzeszowie. 

PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: guz | Rzeszów

Reklama

Reklama

Reklama