Reklama

Opolskie: Produkowali narkotyki. Wpadli na gorącym uczynku

Dziupla do wytwarzania narkotyków, przypominająca tę z serialu "Breaking Bad", a w niej trzech mężczyzn - taki widok zastali policjanci z Centralnego Biura Śledczego Policji, którzy wcześniej wytypowali jedno z gospodarstw w woj. opolskim, jako miejsce, gdzie mogą powstawać syntetyczne substancje odurzające. Wśród zatrzymanych jest "chemik", który zajmował się produkcją nielegalnego "klefedronu". Zatrzymanym grozi do 15 lat więzienia.

Funkcjonariusze z Centralnego Biura Śledczego Policji w Katowicach wytypowali  gospodarstwo, w którym - jak wynikało z uzyskanych informacji - mogły być produkowane syntetyczne narkotyki. "Przeprowadzone później czynności procesowe potwierdziły te przypuszczenia oraz doprowadziły do zlikwidowania profesjonalnej i działającej na dużą skalę wytwórni narkotyków syntetycznych" - podaje CBŚP.

"Czynności policjantów CBŚP na miejscu, w tym przeszukanie i oględziny trwały kilka dni, ponieważ po przeprowadzeniu niezbędnych wstępnych działań konieczne było usunięcie bardzo niebezpiecznych dla zdrowia oparów substancji znajdujących się w pomieszczeniach, w których odbywał się proces produkcji narkotyków" - podano. 

Reklama

Wpadli na gorącym uczynku

Do wykonania niezbędnych na miejscu czynności, konieczne było wsparcie biegłych z Laboratorium Kryminalistyki KWP w Opolu oraz strażaków z Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Opolu i Kędzierzynie-Koźlu. Przed wejściem do pomieszczeń, policjanci musieli ubrać specjalistyczne kombinezony. "Następnie rozpoczęto oględziny, które trwały kilka dni" - podano. 

"O grożącym niebezpieczeństwie może świadczyć też fakt, że osoby zatrzymane podczas akcji również pracowały w maskach" - informuje CBŚP.

Policjanci, którzy interweniowali na miejscu zatrzymali trzech mężczyzn w wieku od 22 do 34 lat. Przestępcy wpadli na gorącym uczynku, podczas wytwarzania dużej partii narkotyków.

"W efekcie przeprowadzonych działań nie dopuszczono do wprowadzenia na czarny rynek dużej ilości narkotyku" - podają mundurowi.

Zatrzymanym grozi do 15 lat więzienia

Z wstępnej opinii fizyko-chemicznej sporządzonej przez Laboratorium Kryminalistyczne Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu wynika, że w laboratorium produkowano substancję psychotropową w postaci 4-CMC (klefedron). W efekcie przejęto ponad 100 litrów wytworzonego narkotyku, wartego nie mniej niż 3 mln zł.

Na miejscu policjanci znaleźli też pięć ton chemikaliów, które służyły przestępcom do wytwarzania narkotyków. Trzech zatrzymanych usłyszało zarzuty wytwarzania znacznej ilości narkotyków oraz działania w ramach zorganizowanej grupy przestępczej. Sąd objął ich aresztem na okres 90 dni. Grozi im do 15 lat pozbawienia wolności.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: policja | produkcja narkotyki | grupa przestępcza | CBŚP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy