Reklama

Zmarło troje powstańców warszawskich. "Będziemy o was pamiętać"

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski poinformował o śmierci trojga powstańców Warszawskich: Marii Schejbal "Marzeny", Ryszarda Nowickiego "Sokoła" oraz Marii Pajzderskiej "Marysi". "Bohaterowie Miasto Stołeczne Warszawa. Będziemy o Was pamiętać" - napisał Trzaskowski.

"W ostatnich dniach zmarło troje powstańców warszawskich: Maria Schejbal 'Marzena', Ryszard Nowicki 'Sokół' i Maria Pajzderska 'Marysia'" - napisał prezydent Warszawy. "Bohaterowie Miasto Stołeczne Warszawa. Będziemy o Was pamiętać" - dodał.

"Z głębokim żalem zawiadamiamy o śmierci Marii Pajzderskiej 'Marysi' - powstańczej sanitariuszki z Batalionu NOW-AK 'Gustaw-Harnaś', bardzo ciepłej, przemiłej osoby, która była wielką przyjaciółką wielu pracowników Muzeum Powstania Warszawskiego. Kilkanaście dni temu świętowaliśmy jej 97. urodziny..." - napisało na Facebooku Muzeum Powstania Warszawskiego.

Reklama

Powstańcy warszawscy nie żyją

Maria Schejbal "Marzena" ur. 10 października 1924 we Włocławku. Przed II wojną światową uczyła się w Prywatnym Gimnazjum i Liceum im. Leonii Rudzkiej w Warszawie, następnie uczęszczała na tajne komplety. W czasie powstania warszawskiego była łączniczką i sanitariuszką w Batalionie "Łukasiński". Ze Starego Miasta wydostała się kanałami do Śródmieścia. Po upadku powstania przebywała w przejściowym obozie w Ożarowie, wywieziona następnie do różnych obozów jenieckich. Z obozu Oberlangen została wyzwolona przez wojska generała Stanisława Maczka.

Ryszard Nowicki "Sokół" urodził się 23 lutego 1927 w Kaplonosach koło Włodawy. Miał 17 lat, gdy ochotniczo stanął do Powstania Warszawskiego. Miał pseudonimy "Sokół" i "Sęp". Walczył w rejonie Dworca Gdańskiego i w Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych, gdzie 26 sierpnia został ranny. Ewakuowany kanałami z Placu Krasińskich na Żoliborz, skąd potem przebił się do Puszczy Kampinoskiej. Po wojnie był wielokrotnym mistrzem kraju w rajdach samochodowych, czterokrotnie startował w słynnym Rajdzie Monte Carlo.

Maria Pajzderska "Marysia" urodziła się 3 grudnia 1924 roku w Warszawie. Podczas powstania warszawskiego była w Batalionie NOW-AK "Gustaw-Harnaś", kompania "Grażyna", jako patrolowa patrolu sanitarnego. Pseudonim konspiracyjny "111", a w czasie Powstania - "Marysia".

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Powstanie Warszawskie | powstanie | powstańcy warszawscy

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy