Wścieklizna na Mazowszu. Cała Warszawa obszarem zagrożonym
Oprac.: Jakub Oworuszko
Rośnie liczba kolejnych przypadków wścieklizny u dzikich zwierząt na terenie województwa mazowieckiego. W związku z tym wojewoda mazowiecki rozszerzył obszar zagrożony, który objął m.in. całą Warszawę, Radom i Płock.

W ubiegłym roku w województwie mazowieckim odnotowano w sumie 110 przypadków wścieklizny u zwierząt. W tym roku na terenie Mazowsza wykryto 23 przypadki wścieklizny u zwierząt wolno żyjących.
Wścieklizna na Mazowszu. Obszar zagrożony
W związku z rosnącą liczbą kolejnych przypadków wścieklizny u dzikich zwierząt wolnożyjących wojewoda mazowiecki rozporządzeniem z 15 kwietnia br. rozszerzył obszar zagrożony.
Obszar zagrożony wścieklizną aktualnie obowiązuje na terenie:
- Miasto st. Warszawa;
- w powiecie mińskim: gminę Dębe Wielkie, gminę Halinów, gminę Mińsk Mazowiecki, gminę Siennica, gminę Stanisławów, gminę Latowicz, gminę Cegłów oraz miasto Halinów, miasto Mińsk Mazowiecki, miasto Sulejówek;
- powiat otwocki;
- powiat garwoliński;
- powiat kozienicki;
- powiat radomski;
- miasto Radom;
- powiat zwoleński;
- powiat wołomiński;
- powiat szydłowiecki;
- powiat warszawskim zachodnim;
- powiat płocki;
- powiat gostyniński;
- miasto Płock;
- powiat płoński;
- powiat sochaczewski;
- powiat nowodworski;
- powiat legionowski.
Zgodnie z wydanym przez wojewodę mazowieckiego rozporządzeniem na obszarze zagrożonym:
Zakazuje się:
- organizowania targów, wystaw, konkursów, pokazów zwierząt wrażliwych na wściekliznę, za wyjątkiem targów, wystaw, konkursów i pokazów z udziałem psów, kotów i koni na warunkach określonych przez właściwego terytorialnie powiatowego lekarza weterynarii;
- organizowania polowań i odłowów zwierząt łownych, za wyjątkiem odstrzałów sanitarnych dzików oraz polowań indywidualnych bez udziału psów i nagonki, na zasadach określonych przez właściwego terytorialnie powiatowego lekarza weterynarii.
Nakazuje się:
- trzymanie psów na uwięzi lub na ogrodzonym terenie zamkniętym, a kotów w zamknięciu;
- pozostawienie zwierząt gospodarskich, za wyjątkiem jedwabnika morwowego (Bombyx mori) i pszczoły miodnej (Apis mellifera), w okólnikach i na zamkniętych wybiegach;
- szczepienia kotów przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez kota trzeciego miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia.
Ponadto na obszarach zagrożonych wścieklizną muszą być ustawione znaki z ostrzeżeniem: "Uwaga obszar zagrożony wścieklizną zwierząt".