Syreny znów dzielą Warszawę. Wojewoda głuchy na apel Muzeum POLIN

Oprac.: Łukasz Szpyrka
We wtorek o godz. 12 w Warszawie zawyją syreny z okazji 79. rocznicy powstania w getcie warszawskim. Co ciekawe, organizator obchodów Muzeum POLIN apelował o odstąpienie od tego pomysłu z uwagi na straumatyzowanych uchodźców z Ukrainy. Wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł z PiS podjął inną decyzję.

Sprawa syren wróciła do debaty po zaledwie dziewięciu dniach. 10 kwietnia, w 12. rocznicę katastrofy smoleńskiej, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zaproponowało, by w całym kraju rozległ się dźwięk syren, który miałby upamiętnić ofiary katastrofy pod Smoleńskiem. Sprawa wywołała spór, a wielu samorządowców ostatecznie nie zdecydowało się włączyć syren.
Tłumaczyli, że takie działanie mogłoby na nowo obudzić traumę i wspomnienia wojenne wielu uchodźców z Ukrainy, którzy od wybuchu wojny pojawili się w naszym kraju. Dźwięk syren mógłby niepotrzebnie ich stresować i przypominać sytuacje, przed którymi uciekali. W Ukrainie wciąż syrena kojarzy się ze śmiertelnym zagrożeniem.
Co ciekawe, pomysł włączenia syren wrócił po dziewięciu dniach. We wtorek 19 kwietnia przypada 79. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Decyzją wojewody mazowieckiego Konstantego Radziwiłła syreny wojewódzkiego systemu ostrzegania i alarmowania zostaną włączone o godz. 12.
"Sygnał zostanie uruchomiony na terenie m.st. Warszawy i potrwa 1 minutę i będzie to sygnał ciągły. Jednocześnie będzie to test poprawności działania systemu ostrzegania na terenie miasta stołecznego Warszawy. Mieszkańcy nie powinni podejmować żadnych czynności" - czytamy w komunikacie Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego.
Co ciekawe, organizatorem obchodów upamiętniających powstanie w getcie warszawskim jest Muzeum POLIN. Jak poinformował prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, władze muzeum apelowały o odstąpienie od pomysłu włączenia syren.

"W tym roku w rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim nie miały wybrzmieć syreny. Muzeum POLIN prosiło, aby zrezygnować z takiego upamiętnienia w geście empatii wobec naszych ukraińskich gości. Ale 19.04 wojewoda uruchomi syreny mimo to" - napisał Trzaskowski w mediach społecznościowych.
Te informacje potwierdziło też muzeum. "19 kwietnia zostaną w Warszawie włączone syreny. Stanie się tak mimo apelu Muzeum POLIN, które jest organizatorem akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile, by w tym roku od tego odstąpić" - napisały władze muzeum na Twitterze.
Jednocześnie zachęcają, by dzień ten upamiętnić w tradycyjny sposób - żółtymi żonkilami.