Zmień miejscowość
Popularne miejscowości
- Białystok, Lubelskie
- Bielsko-Biała, Śląskie
- Bydgoszcz, Kujawsko-Pomorskie
- Gdańsk, Pomorskie
- Gorzów Wlk., Lubuskie
- Katowice, Śląskie
- Kielce, Świętokrzyskie
- Kraków, Małopolskie
- Lublin, Lubelskie
- Łódź, Łódzkie
- Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie
- Opole, Opolskie
- Poznań, Wielkopolskie
- Rzeszów, Podkarpackie
- Szczecin, Zachodnio-Pomorskie
- Toruń, Kujawsko-Pomorskie
- Warszawa, Mazowieckie
- Wrocław, Dolnośląskie
- Zakopane, Małopolskie
- Zielona Góra, Lubuskie
Pożar Mostu Łazienkowskiego: Będzie wymiana konstrukcji
Po sobotnim pożarze uszkodzenia na Moście Łazienkowskim są bardzo poważne. Dlatego warszawski ratusz zdecydował o wymianie całej konstrukcji mostu poza podporami - poinformowała na konferencji prasowej prezydent miasta Hanna Gronkiewicz-Waltz. Wymiana ma być tańsza i szybsza niż remont.
W efekcie Most Łazienkowski będzie wyłączony z ruchu przez kilka, a nawet kilkanaście miesięcy.
Naprawa ma kosztować od 100 mln złotych do 130 mln zł.
- Wyremontowany most, jeśli go wyremontujemy, będzie mieć trwałość 100 lat - zaznaczyła Gronkiewicz-Waltz. Mówiła, że most i tak powinien przejść kapitalny remont, a niektóre części wymienione za rok, inne za dziewięć lat.
Prezydent dodała, że na najbliższej sesji rady miasta, zapadnie decyzja o przesunięciu jeszcze w marcu, z rezerwy w budżecie miasta, 50 mln zł na wymianę konstrukcji Mostu Łazienkowskiego.
Dodała, że premier Ewa Kopacz w rozmowie z nią podtrzymała, że "będzie zaangażowanie budżetu centralnego". - Najpierw oczekuje od nas pełnego kosztorysu, a później dopiero powie o konkretnej sumie - powiedziała.
Prof. Henryk Zobel, dziekan wydziału inżynierii lądowej Politechniki Warszawskiej, jeden z ekspertów ratusza, potwierdził, że "najlepszym rozwiązaniem, najszybszym i w sumie najtańszym jest wymiana całej konstrukcji stalowej. Nie ruszamy podpór, są w dobrym stanie" - dodał.
Przypomniał, że mostem jeździło 130 tys. pojazdów na dobę. Zaznaczył, że konstrukcja jest wyeksploatowana tak, że gdyby nie wymieniano jej obecnie, trzeba by to zrobić najdalej za 10-15 lat.
Prof. Zobel podkreślił, że nowa konstrukcja będzie w jak największym stopniu powtórzeniem tej, która istniała. - Planujemy, żeby dołożyć tam ścieżki rowerowe. Były postulowane już od kilku lat i to jest znakomity moment, kiedy będzie można to zrobić - powiedział.
Zmiany w komunikacji
Wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz mówił z kolei o rozwiązaniach, które mają usprawnić w Warszawie ruch w sytuacji, gdy Most Łazienkowski będzie wyłączony z ruchu przez kilka miesięcy.
Wiceprezydent poinformował, że już w tej chwili poza uruchomieniem objazdów, miasto zasiliło dodatkowo taborem wszystkie linie z Gocławia, z południowo-wschodniej części Warszawy, w sumie o ponad 25 autobusów.
- Uruchomione zostały dodatkowe pociągi szybkiej kolei miejskiej i kolei mazowieckiej, od strony Sulejówka, Wesołej, Rembertowa. Planujemy również, te prace są wdrożone i od poniedziałku będą funkcjonować, uruchomienie buspasa między Mostem Łazienkowski i Mostem Poniatowskiego, i w przeciwnym kierunku od centrum do Wału Miedzeszyńskiego - dodał Wojciechowicz.
Jak zaznaczył zwiększono także liczbę miejsc w tramwajach od strony Ronda Wiatraczna o ok. 2,5 tys. - Jesteśmy po rozmowach ze Stadionem Narodowym, będziemy chcieli uruchomić parking "park and ride". Rozważamy również pewne zmiany w organizacji ruchu, które mają ułatwić poruszania się samochodów osobowych - na Trasie Siekierkowskiej usprawnienia w godzinach szczytu porannego i Moście Świętokrzyskim w szczycie popołudniowym - dodał.
Gronkiewicz-Waltz była pytana przez dziennikarzy, czy jest już termin otwarcia II linii metra, co usprawniłoby przemieszczanie się między lewobrzeżną i prawobrzeżną Warszawą. - "Konkretnego terminu nie ma. Nadzór budowlany po kolei wydaje pozwolenia na użytkowanie. Na siedem stacji, pięć już ma pozwolenie na użytkowanie - powiedziała Gronkiewicz-Waltz.
Do pożaru mostu doszło w sobotę wieczorem. Został ugaszony po 12 godzinach. Most zamknięto do odwołania. W poniedziałek władze stolicy poinformowały, że uszkodzenia są poważniejsze, niż się wydawało, i na razie na moście nie będzie dopuszczony ruch pojazdów.
Prace na Moście Łazienkowskim
INTERIA.PL/PAP
Więcej na ten temat
Zobacz także
- Polecane
- Dziś w Interii
- Rekomendacje