Reklama

Reklama

Policja podsumowuje sylwester w Warszawie

W noc sylwestrową stołeczna policja wylegitymowała 340 osób, z czego większość to kierujący - przekazał rzecznik KSP nadkom. Sylwester Marczak. Policja wystawiła też 26 mandatów. W 57 przypadkach zostaną skierowane wnioski o ukaranie do sądu, a w 63 - notatki do sanepidu. Pogotowie ratunkowe interweniowało ponad 300 razy.

- Jestem pod ogromnym wrażeniem samodyscypliny. Słowa, którymi możemy podsumować ostatnią noc, to świadomość i odpowiedzialność warszawiaków. Biorąc to pod uwagę, jestem przekonany, że dużo szybciej nam wszystkim uda się pokonać COVID-19, a w sylwestra za rok place będą pełne bawiących się osób - mówił rzecznik KSP.

Ilu wylegitymowanych, ile mandatów?

Reklama

Według danych przekazanych przez stołeczną policję w czasie nocy sylwestrowej wylegitymowano 340 osób, z czego większość to kierujący. Policja wystawiła też 26 mandatów.

"Skierowanych zostanie 57 wniosków o ukaranie do sądu plus trzy wnioski do sądu do spraw nieletnich. Do sanepidu skierowane zostaną 63 notatki. Stwierdzono dziewięć przestępstw. Zatrzymano pięć osób, w tym trzech poszukiwanych i dwie osoby w związku z posługiwaniem się fałszywym dokumentem" - podała policja.

Rzecznik KSP podkreślił, że noc sylwestrowa wymagała od funkcjonariuszy zaangażowania, ale większość przypadków związanych z przemieszczaniem się było uzasadnionych. - Co więcej, również pozytywnie należy ocenić zachowanie osób, wobec których podejmowano interwencje. Bardzo często zapominamy, że sposób rozmowy z policjantem również decyduje o sposobie zakończenia interwencji - dodał.

"Sylwester u Kaczora"

Rzecznik KSP odniósł się również do akcji zorganizowanej na warszawskim Żoliborzu, zapowiadanej jako "Sylwester u Kaczora". 

- Jeżeli chodzi o zapowiedzi facebookowe, zderzyły się one z rzeczywistością już po raz kolejny. Dlatego są one przez nas traktowane z przymrużeniem oka. Dla przykładu na ul. Mickiewicza o godz. 19 miało być ok. 14 tys. osób. Było 13, z czego 12 służbowo, bowiem byli to dziennikarze. Później oczywiście liczba ta wzrosła, jednak było to raptem kilkadziesiąt osób. Najwięcej osób zgromadziło się przy rondzie de Gaulle'a. Mogły one w każdej chwili opuścić miejsce, jednak po raz kolejny spotkaliśmy się m.in. z odmową podania danych osobowych - powiedział.

Interwencje pogotowia

Z kolei rzeczniczka wojewody mazowieckiego Ewa Filipowicz poinformowała, że w noc sylwestrową - od godz. 20 w czwartek do godz. 8 w piątek - pogotowie ratunkowe w warszawskim rejonie operacyjnym wyjeżdżało 312 razy. 51 interwencji dotyczyło pacjentów z urazami m.in. po pobiciach, 67 to pacjenci po alkoholu.

Cztery osoby wymagały pomocy medycznej w związku z oparzeniami i urazami spowodowanymi użytkowaniem materiałów pirotechnicznych

Dla porównania - podczas nocy sylwestrowej z 2019 na 2020 r. pogotowie interweniowało 283 razy, z czego 75 interwencji dotyczyło pacjentów po urazach, m.in. pobiciach, zaś 47 pacjentów po alkoholu.

Rządowe rozporządzenie

Zgodnie z rozporządzeniem rządu od 31 grudnia 2020 roku od godz. 19 do 1 stycznia 2021 roku do godz. 6 na obszarze Polski przemieszczanie się było możliwe wyłącznie w celu wykonywania czynności służbowych lub zawodowych, wykonywania działalności gospodarczej oraz zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego. 

Przedstawiciele rządu ostrzegali, że za złamanie zakazu mogą grozić mandaty, podkreślając przy tym, że przepisy te wymierzone są przeciwko wirusowi, a nie obywatelom. 

***

Trwa wielka loteria na 20-lecie Interii!

Weź udział i wygraj! Każdego dnia czeka ponad 20 000 złotych - kliknij i sprawdź!

W tym roku świętujemy swoje 20-lecie i mamy dla Ciebie niespodziankę. Masz szansę wygrać wielką gotówkę już dziś! Zapraszamy do udziału w Multiloterii. Każdego dnia do wygrania minimum 20 000 złotych, a w wybrane dni grudnia nawet 40 000 złotych! Dołącz do tysięcy Internautów biorących udział w grze! Kliknij link: GRAM o duże pieniądze już teraz!

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy