Oblały farbą warszawską Syrenkę. Jest akt oskarżenia

Bartłomiej Kwapisz

Oprac.: Bartłomiej Kwapisz

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Super
relevant
408
Udostępnij

Warszawska prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia wobec aktywistek Ostatniego Pokolenia w związku z oblaniem farbą pomnika warszawskiej Syrenki. Straty oszacowano na ponad 360 tys. zł. Dwóm kobietom grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.

Czyszczenie pomnika Syreny na Powiślu w Warszawie
Czyszczenie pomnika Syreny na Powiślu w WarszawieIMAGO/Mikolaj Janeczek/Imago Stock and People/East NewsEast News

Prokuratura Rejonowa Warszawa Śródmieście - Północ zakończyła śledztwo przeciwko aktywistkom Ostatniego Pokolenia, które oblały farbą Syrenkę na warszawskim Powiślu. W piątek prokuratura skierowała akt oskarżenia do Sądu Rejonowego dla Warszawy - Śródmieścia.

Warszawska prokuratura: Straty wyceniono na ponad 360 tys. zł

"Julia P. i Marianna J. są oskarżone o to, że w dniu 8 marca 2024 roku w Warszawie, (...) wspólnie i w porozumieniu, dokonały uszkodzeń samej rzeźby Syrenki, niecki fontanny i cokołu kamiennego z piaskowca" - czytamy w oświadczeniu prokuratury.

"Spowodowały straty o łącznej wartości 361.607,36 złotych na szkodę m. st. Warszawy, tj. o czyn art. 108 ust. 1 ustawy z dnia 23 lipca 2003 roku o ochronie zabytków" - napisał prokurator Piotr Skiba, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie. By wycenić straty, prokuratura poprosiła o specjalistyczne opinie z zakresu historii sztuki i kamieniarstwa. Uzyskano także opinię sądowo-psychiatryczną.

Aktywistki Ostatniego Pokolenia nie przyznały się

Obie podejrzane nie przyznały się do czynu i odmówiły składania wyjaśnień. Oskarżonym grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8, obowiązek przywrócenia stanu poprzedniego i nawiązka na rzecz Narodowego Funduszu Ochrony Zabytków w wysokości do wartości szkody.

Syrenka na Powiślu jest wpisana do rejestru zabytków. Rzeźbę autorstwa Ludwiki Nitschowej odlano z brązu w 1938 r. z inicjatywy prezydenta miasta Stefana Starzyńskiego.

----

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      "Debata polityczna". Spór polityczny w Polsce. Eskalacja czy deeskalacja?
      "Debata polityczna". Spór polityczny w Polsce. Eskalacja czy deeskalacja?Polsat News Polityka
      Przejdź na