Reklama

Reklama

Mazowieckie: Policja zatrzymała 26 osób. Mogli wprowadzić do obrotu ponad 700 kg narkotyków

Stołeczna policja zatrzymała 26 osób, które mogły wprowadzić do obrotu ponad 700 kilogramów różnego rodzaju narkotyków. Śledczy nie wykluczają kolejnych zatrzymań w tej sprawie.

Komisarz Rafał Retmaniak z Komendy Stołecznej Policji w rozmowie poinformował, że w ramach prowadzonego śledztwa funkcjonariusze stołecznego wydziału do walki z przestępczością narkotykową ustalili, że od 2015 roku grupa 26 osób mogła wprowadzić do obrotu ponad 700 kilogramów narkotyków w postaci kokainy, amfetaminy, mefedronu, tabletek ekstazy i ziela konopi.

Policjant wskazał, że do zatrzymania doszło kilka dni temu. Podczas akcji stołeczni policjanci wspierani byli przez funkcjonariuszy Biura Kryminalnego KGP, Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach, CPKP "BOA", SPKP w Warszawie i Łodzi. 

Reklama

- Policjanci jednocześnie weszli do 41 mieszkań w Warszawie, Nowym Dworze Mazowieckim, Sochaczewie, Sokołowie Podlaskim, Grójcu i Siedlcach - podkreślił komisarz.

26 osób zatrzymanych

Przekazał, że podczas akcji funkcjonariusze zatrzymali 26 osób w wieku od 30 do 57 lat. 

- W trakcie przeszukania miejsc zamieszkania zatrzymanych policjanci zabezpieczyli, m.in. litr płynnej amfetaminy, kokainę i marihuanę oraz odczynniki chemiczne służące do produkcji amfetaminy - wyliczył.

- Dodatkowo funkcjonariusze znaleźli dwie jednostki broni palnej bez wymaganego zezwolenia oraz amunicję. Na poczet przyszłych kar policjanci zabezpieczyli ponad 150 tysięcy złotych - dodał Retmaniak.

Po zatrzymaniu podejrzani zostali doprowadzeni do Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie.

700 kg narkotyków

- Prokurator przedstawił zatrzymanym zarzuty dotyczące popełnienie przestępstw narkotykowych w tym m.in. dokonywania obrotu znaczną ilością narkotyków oraz handlu bronią - przekazał Dział Prasowy Prokuratury Krajowej.

- Z ustaleń śledztwa wynika, że przedmiotem obrotu były narkotyki w ilości co najmniej 300 kg mefedronu o czarnorynkowej wartości 1,2 miliona złotych, 100 kg amfetaminy o wartości 300 tysięcy złotych, 200 kg marihuany o wartości ponad 2,8 miliona złotych oraz 5 kg kokainy - doprecyzowała PK.

Prokuratorzy podkreślili również, że z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania, obawę matactwa oraz grożącą podejrzanym surową karę wobec 21 podejrzanych skierowano wnioski o zastosowanie środka zapobiegawczego tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy.

- Sąd podzielił argumentację prokuratora, uwzględnił wnioski i zastosował areszt wobec wszystkich podejrzanych - podała PK.

- Wobec pięciu podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze m.in. w postaci poręczenia majątkowego i dozorów policji - dodała.

Za czyny zarzucane podejrzanym może grozić do 15 lat więzienia.

Śledczy nie wykluczają kolejnych zatrzymań w tej sprawie.

Reklama

Reklama

Reklama