Reklama

Kazuar hełmiasty przyszedł na świat w warszawskim zoo

W warszawskim zoo na świat przyszedł kazuar hełmiasty (Casuarius casuarius). Jak informują pracownicy ogrodu, jest to pierwsze w Europie pisklę w tym roku. "Ten wyjątkowy nielot jest utrzymywany w 55 europejskich ogrodach zoologicznych, ale tylko nieliczne mają rozmnażające się pary" - czytamy.

Kazuary hełmiaste mają bardzo oryginalną strategię lęgową, bo w przeciwieństwie do większości ptaków to na samcu spoczywa obowiązek wysiadywania jaj oraz opieka nad pisklętami. Samica po zniesieniu jaj przestaje się nimi interesować i opuszcza terytorium samca.

Warszawa. Kazuar Hełmiasty urodził się w zoo 

"Z uwagi na ten fakt nasza para po zaobserwowanej kopulacji została rozdzielona. Z doświadczenia wiemy, że samica może być nie tylko bardzo agresywna w stosunku do swojego partnera, ale również niszczyć jaja" - przekazało zoo.

Mały kazuar radzi sobie świetnie. Jak przekazało zoo, krok w krok podąża za swoim opiekuńczym tatą. "Przed nim jeszcze długa droga do usamodzielnienia się, ale mamy nadzieję, że będzie rósł szybko i zdrowo" - zaznaczył stołeczny ogród zoologiczny.

Reklama

Kazuar hełmiasty. Co to za zwierzę?

Kazuar hełmiasty zamieszkuje północno-wschodnią Australię, Nową Gwineę, Wyspy Aru, a także Seram. Jest samotnikiem. Jego terytorium znajduje się w pobliżu zbiornika wodnego. Ptak ten jest doskonałym pływakiem. Ma on doskonały słuch. Potrafi wyskoczyć na wysokość 1,5 m. Zmuszony do walki jest bardzo agresywny. Samice ważą około 58 kg, samce są mniejsze i ważą około 30 kg.

Rdzenni mieszkańcy Nowej Gwinei łapią młode kazuary i hodują je dla mięsa, które stanowi dla nich przysmak. Z ich kości wyrabiają sztylety i ostrza do strzał. Kazuary trzymane w klatkach są bardzo niebezpieczne dla człowieka. 

PAP
Dowiedz się więcej na temat: kazuar hełmiasty | pisklę | warszawskie ZOO | Warszawa

Reklama

Reklama

Reklama