Reklama

Buda pokazał efekty kontroli. "Te wyniki są porażające!"

"Porażające wyniki, wstrzymujemy tę budowę!" - napisał na Twitterze minister rozwoju i technologii Waldemar Buda, informując o wynikach kontroli budowy przy ul. Śródziemnomorskiej w Warszawie. Szef MRiT przekazał, że złoży zawiadomienie do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowalnego, a także do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. - Będziemy walczyć z patologiami na każdym kroku - stwierdził Buda.

Szef MRiT wskazał podczas konferencji prasowej, że budynek jest przykładem "patologii budowalnej", ponieważ deweloper powiększył kilka mieszkań o przylegające do nich komórki i korytarz. 

- W trakcie budowy wprowadzono zmiany niezgodne z projektem oraz prawem budowlanym - powiedział Waldemar Buda w czasie briefingu na przeciwko obiektu przy Śródziemnomorskiej.

Kontrolę budowy minister zapowiedział na początku maja.

Reklama

Waldemar Buda i patodeweloperka. "Będziemy walczyć z patologiami"

Buda wskazał, że wprawdzie w przyłączonych do mieszkań pomieszczeniach wybito okna, ale mimo to, nie spełniają one parametrów naświetlenia obowiązujących w przepisach.

Ponadto - jak stwierdził minister - podczas kontroli przeprowadzonej przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego - ustalono, że deweloper wybudował większy niż w projekcie garaż podziemny. - Zwiększenie powierzchni użytkowej garażu do ponad pół hektara oznacza, że inwestycja ta może potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko - ocenił szef MRiT.

Buda poinformował również, że wszystkie ustalenia Ministerstwo kieruje do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowalnego, a także do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta. 

- To pokazuje do czego posuwają się deweloperzy, żeby osiągnąć dodatkowy zysk. Będziemy walczyć z patologiami na każdym kroku. Jeśli pojawi się sygnał, natychmiast zostanie przeprowadzona kontrola, jeżeli jest potrzeba - wstrzymanie budów - oświadczył.

"To pazerność połączona z głupotą". Warszawa odpowiada Budzie

Jak informowaliśmy na początku maja, minister rozwoju Waldemar Buda zapowiedział kontrolę inwestycji przy ul. Śródziemnomorskiej w Warszawie. Szef MRiT stwierdził, że resort podejmie działania, które mają doprowadzić do rozwiązań ograniczających tzw. patodeweloperkę.

6 maja szef resortu zamieścił na Twitterze zdjęcie, na którym pokazał budynek jednorodzinny, niemal stykający się z balkonami skontrolowanego, nowowybudowanego bloku mieszkalnego. "Coś takiego buduje się w Warszawie. To jest pazerność połączona z głupotą" - napisał Buda. To właśnie wyniki kontroli z tej budowy przedstawił minister.

Na odpowiedź ze strony miasta nie trzeba było długo czekać. "Panie ministrze, chętnie zapoznamy się z wynikami tej kontroli. Warszawa wydała dla tej inwestycji odmowę, po czym zgodę wydał... wojewoda mazowiecki, czyli pana przedstawiciel - z pazerności, z głupoty? Może pan go sam zapyta?" - napisał zastępca prezydenta Warszawy Michał Olszewski.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Waldemar Buda | patodeweloperka | Warszawa

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy