"Za rok drugie podejście". Maturzyści reagują na wyniki matury 2024

Abiturienci poznali dziś wyniki matur 2024. Zdała zdecydowana większość, ale na wymarzone studia dostaną się wyłącznie ci, którzy osiągnęli odpowiedni rezultat. - Chcę na medycynę, ale moje 59 proc. z biologii to może być za mało - mówi Interii Kinga, maturzystka jednego z lubelskich liceów. Sprawdzamy, jak poszło także innym.

Maturzyści z Lublina reagują na wyniki
Maturzyści z Lublina reagują na wynikiŁukasz DubaniewiczINTERIA.PL

Choć w skali kraju i bez podziału na przedmioty, wynik jest dość dobry - 84,1 proc. zdanych matur, to wielu przyszłych studentów zastanawia się, czy ich świadectwo maturalne będzie wystarczające do ubiegania się o miejsce na wymarzonych studiach. Szczególną uwagę zwracają wyniki z rozszerzonej chemii i biologii.

- Biologia była bardzo trudna, właściwie nie kojarzę zadania, które powtarzałoby się z ubiegłego roku lub wcześniej - mówi Interii Kinga, maturzystka jednego z lubelskich liceów. - Chcę na medycynę, ale moje 59 proc. z to może być za mało. Za rok robię drugie podejście - dodaje.

Matura 2024, wyniki. "Spodziewałam się, że będzie lepiej"

Maturzyści z III Liceum Ogólnokształcącego im. Unii Lubelskiej są zadowoleni - w końcu mowa jest o jednej z lepszych szkół w Lublinie.

- Na chemii łatwo było o jakiś prosty błąd - mówi Interii Dominika.

- Jednak ostatecznie jestem zadowolona. Przyszłam odebrać wyniki osobiście, żeby spotkać się też z koleżankami i porównać osiągnięcia. Większość z nas chce iść na medycynę - dodaje. Jej koleżance z kolei największą trudność sprawiły zadania z biologii.

- Spodziewałam się, ze będzie lepiej, ale na studia powinno wystarczyć - mówi.

Wyniki matury 2024. CKE pokazała pełne dane

Miłosz nie musiał podchodzić do egzaminu maturalnego z biologii - jest finalistą olimpiady biologicznej. - Sprawdzałem sobie zadania, maturę oceniam jako trudną - mówi Interii.

- Ale ja akurat byłem zwolniony, mam na świadectwie 100 proc. Nie będę poprawiał - uśmiecha się. Miłosz przeglądał jednak arkusz i zwrócił uwagę na jedno zadanie.

- Dla mnie to nie jest też jakieś szczególnie trudne, ale na pewno nietypowe było zadanie dotyczące struktury białek - tego nie było w latach ubiegłych i raczej nie poświęcało się temu w szkole za dużo czasu - tłumaczy.

Ci, którym się w tym roku nie powiodło, mogą jeszcze raz podejść do egzaminu w terminie 20-21 sierpnia 2024. Dotyczy to jednak wyłącznie tych, którym noga powinęła się na jednym z przedmiotów obowiązkowych (język polski, język obcy nowożytny, matematyka). Wyniki poprawek zostaną opublikowane 10 września 2024.

Łukasz Dubaniewicz