Wyniki próbnej matury z matematyki
Okręgowe komisje egzaminacyjne przesłały dyrektorom szkół szczegółowe wyniki próbnej matury z matematyki. Uczniowie już wiedzą, w jakim stopniu są przygotowani do próby generalnej, zaplanowanej na 5 maja.
Gdyby egzamin został przeprowadzony w listopadzie, o poprawkę musiałaby się starać 1/4 maturzystów. Ponad 3/4 uczniów otrzymałoby przynajmniej 30 proc. punktów niezbędnych do zaliczenia matury.
Uwaga, nowe zasady oceniania zadań otwartych!
Od 2010 roku obowiązują nowe, bardziej przyjazne uczniom, zasady oceniania zadań otwartych. Dzięki nim uczeń nie będzie rozliczany z wykonania poszczególnych czynności, ale z tego, jak daleko zdołał doprowadzić swoje rozwiązanie. Takie całościowe spojrzenie, a nie rozliczanie z poszczególnych etapów, jest o wiele bardziej korzystne dla zdającego.
Zadania otwarte dzielą się na dwie grupy - krótkiej odpowiedzi (za dwa punkty) oraz rozszerzonej odpowiedzi (4-6 punktów). Uczeń może otrzymać jeden punkt za zadanie krótkiej odpowiedzi, jeśli nie doprowadził do końca rozwiązania lub popełnił drobne błędy (oczywiście jest określone minimum, które w rozwiązaniu musi się pojawić).
W ocenianiu zadań rozszerzonej odpowiedzi kluczowe jest stwierdzenie, czy maturzyście udało się "pokonać zasadnicze trudności zadania". Jeśli tak, powinien otrzymać przynajmniej połowę punktów.
Przykładowe schematy oceniania zadań znajdziesz
Ocenianie nietypowych rozwiązań
Podczas przygotowywania schematów oceniania korzysta się z rozwiązań uczniów. Na podstawie tych danych ustalana jest liczba wariantów rozwiązania.
Zdarza się jednak, że maturzysta zaproponuje całkiem nowe, nietypowe rozwiązanie. Zajmie się nim wtedy grupa do zadań specjalnych, czyli Centralny Zespół Ekspertów Matematycznych (CZEM). To właśnie oni będą rozstrzygać wszelkie wątpliwości osób oceniających zadania uczniów.
Najłatwiejsze i najtrudniejsze zadania na próbnej maturze z matematyki
Jak wynika z powyższych danych, uczniowie lepiej poradzili sobie z zadaniami zamkniętymi. Najłatwiejsze okazały się zadania: 2, 3, 7, 18 i 24.
W zadaniu 2 i 3 uczniowie zmierzyli się z procentami, w 7 z wielomianami, a w 18 musieli się wykazać umiejętnością zastosowania Twierdzenia Talesa. Zadanie 24 sprawdzało umiejętność obliczania średniej arytmetycznej.
Które zadanie otwarte sprawiło maturzystom najwięcej trudu? - zobacz wyniki ankiety
Znacznie gorzej poszły maturzystom zadania otwarte - najtrudniejsze okazały się 31 (z trójkątami równobocznymi) i 33 (z obliczaniem współrzędnych punktu).
Zobacz , które pojawiły się na próbnej maturze.
Próbny egzamin maturalny z matematyki przeprowadzono 3 listopada. Przystąpiło do niego ponad 350 tys. tegorocznych maturzystów. Do próbnego egzaminu mogli przystąpić maturzyści ze wszystkich szkół ponadgimnazjalnych, które do okręgowych komisji egzaminacyjnych zgłosiły chęć udziału w przedsięwzięciu.
Wyniki próbnej matury z matematyki -