Pogoda
Warszawa

Zmień miejscowość

Zlokalizuj mnie

Popularne miejscowości

  • Białystok, Lubelskie
  • Bielsko-Biała, Śląskie
  • Bydgoszcz, Kujawsko-Pomorskie
  • Gdańsk, Pomorskie
  • Gorzów Wlk., Lubuskie
  • Katowice, Śląskie
  • Kielce, Świętokrzyskie
  • Kraków, Małopolskie
  • Lublin, Lubelskie
  • Łódź, Łódzkie
  • Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie
  • Opole, Opolskie
  • Poznań, Wielkopolskie
  • Rzeszów, Podkarpackie
  • Szczecin, Zachodnio-Pomorskie
  • Toruń, Kujawsko-Pomorskie
  • Warszawa, Mazowieckie
  • Wrocław, Dolnośląskie
  • Zakopane, Małopolskie
  • Zielona Góra, Lubuskie

Matura próbna z języka angielskiego. "Tak uczniowie tracą czas"

Ruszają matury próbne. Jak na maturze z języka angielskiego zaoszczędzić czas i uniknąć podstawowego błędu? O czym pamiętać, by bez trudu rozwiązać zadania z rozumienia ze słuchu? Na jakie aspekty zwracają uwagę egzaminatorzy w przypadku dłuższej wypowiedzi pisemnej? O wszystkim w rozmowie z Interią mówi nauczycielka, korepetytorka i egzaminatorka OKE Bożena Wiater. - Uczniowie pozbawiają się szansy na wychwycenie z treści najważniejszych informacji już za pierwszym razem - zauważa w przypadku jednego z zadań. Ponadto dzieli się cennymi podpowiedziami i wskazuje na nieoczywiste elementy, o których warto pamiętać, by bezsensownie nie tracić punktów.

Matura 2024. Próbny egzamin z języka angielskiego. Cenne rady egzaminatorki OKE
Matura 2024. Próbny egzamin z języka angielskiego. Cenne rady egzaminatorki OKE/Tomasz Radzik/Agencja SE/East News

W środę tegoroczni maturzyści zmierzą się z językiem polskim, w czwartek podejdą do próbnego egzaminu z matematyki, a w piątek z zasiądą nad arkuszem z języka angielskiego. Na jakie aspekty przystępujący 8 grudnia do matury próbnej uczniowie powinni zwrócić uwagę? O istotnych zmianach we wprowadzonej w 2023 roku formule mówi w rozmowie z Interią wieloletnia nauczycielka języka angielskiego, korepetytorka i egzaminatorka OKE Bożena Wiater. 

- Idąc po kolei. Jeśli chodzi o słuchanie to jest ono o pięć minut dłuższe niż wcześniej. To dużo. Zmiany mamy też w przypadku tekstów. Fragmenty przygotowane dla uczniów też są dłuższe. Liczą od 1200 do 1450 wyrazów - przypomina nasza rozmówczyni. Mówiąc o poszczególnych zadaniach, które pojawiają się w arkuszach, nauczycielka zwraca uwagę na zadania otwarte.

- One, moim zdaniem, są trochę trudniejsze, pojawiają się teksty z lukami, zadania wielokrotnego wyboru, odpowiedzi na pytania, test weryfikujący znajomość środków językowych. Dla uczniów, którzy nie będą dobrze przygotowani, to może stanowić już jakiś problem. Mimo wszystko nie są to bardzo trudne zadania, bo mówimy o poziomie podstawowym - zauważa. Zwraca jednak uwagę, że "tutaj nie można liczyć na szczęście, że się coś utrafi". - Tu się nic nie utrafi, tu już trzeba umieć - podsumowuje.

Matura 2024. Próbny egzamin z języka angielskiego. Gramatyka i słuchanie. "Największy problem"

Analizując arkusze i odpowiedzi uczniów, egzaminatorka wskazuje, że przed wprowadzeniem nowej formuły zadania z gramatyki były tylko zamknięte. Teraz pojawiają się także otwarte, co czasem sprawia uczniom problemy. - Problemy z transformacją, tłumaczeniem, słowotwórstwem czy gramatykalizacją, ogólnie mówiąc brak wystarczającej znajomości środków językowych. Tutaj jest największy problem, wydaje się, że właśnie te zadania młodzieży najtrudniej jest robić - ocenia. 

Innym wyzwaniem, na który korepetytorka zwraca uwagę, są zadania z rozumienia ze słuchu. - Z moich obserwacji wynika, że jeśli pojawiają się nagrania, gdzie wypowiadają się osoby z mocnym akcentem, co się czasami zdarza, to uczniowie mają problem ze zrozumieniem całości przekazu - ocenia, podkreślając, jak ważna jest regularna praca z nagraniami. 

O zadaniach z rozumienia ze słuchu egzaminatorka OKE mówi także w kontekście poczucia presji czasu. - Wiadomo, że w przypadku słuchania uczniowie mają ograniczony czas. Maturzyści muszą się w tym czasie zmieścić, tu nie da się przeciągnąć, odłożyć na potem wybrania odpowiedzi, bo w stresie i robiąc inne zadania, szybko zapominamy, co usłyszeliśmy. To jest duże ograniczenie - ostrzega. 

Matura 2024 i rozumienie tekstów pisanych. Tak maturzysta może zaoszczędzić na czasie

Prócz rozumienia ze słuchu, zadań na dobieranie, czy wypełnianie luk maturzyści zmierzą się także z ćwiczeniami weryfikującymi umiejętność rozumienia tekstów pisanych. Jak podejść do tego typu ćwiczeń? Bożena Wiater ma dla uczniów cenną radę, dzięki której mogą zaoszczędzić sporo czasu. 

- Widzę, że maturzyści często popełniają podstawowy błąd i rozpoczynają od czytania tekstu bez zapoznania się z pytaniami, co sprawia, że pozbawiają się szansy na wychwycenie z treści najważniejszych informacji już za pierwszym razem. Tymczasem warto szczegółowo zapoznać się z poleceniem, pytaniami dodatkowymi czy podpunktami, do których trzeba się odnieść, dopiero potem szukać ich w treści - opisuje nauczycielka.

- Dobrze przygotowani i oczytani uczniowie "skanują" tekst, wyłapują interesujące informacje i tym samym oszczędzają na czasie. W tym przypadku mówimy o prawidłowym ukierunkowaniu uczniów na interpretację tekstów, to jest taka podpowiedź typowo pod egzamin - radzi maturzystom egzaminatorka, po czym uzupełnia: "oczywiście są bardziej ogólne pytania, które wymagają zapoznania się z całym tekstem i kontekstem, ale najpierw trzeba je przeczytać i opracować optymalny plan działania". 

Język angielski na maturze próbnej. Dłuższa wypowiedź pisemna - o czym nie zapomnieć?

W rozmowie z Interią doświadczona egzaminatorka wskazuje również na mocne punkty. Stwierdza bowiem, że uczniowie są zazwyczaj dobrze przygotowani do stworzenia dłuższego wywodu pisemnego. Przypomnijmy, abiturientom na maturze próbnej, jak i w maju, przyjdzie napisać tekst użytkowy. Może być to list prywatny, wpis na blogu, stronie internetowej czy e-mail. - Nauczyciele zdają sobie sprawę, że uczeń w przypadku tego zadania po prostu musi pokazać, co umie. Słownictwo, poprawność gramatyczna, odpowiednie podejście do tematu - opisuje. 

Nauczycielka podpowiada też maturzystom, na jakie aspekty zwracają uwagę egzaminatorzy i o co zadbać, by nie tracić punktów. - Warto zwrócić uwagę na wybór odpowiednich czasów i zadbać o bogactwo językowe. Na maturze podstawowej z języka angielskiego też można na tym zyskać, choć egzamin na tym poziomie nie wymaga od ucznia aż tak zaawansowanej znajomości struktur gramatycznych - przypomina. 

- Warto korzystać z bardziej zaawansowanych zwrotów, zastępować popularne przymiotniki mniej znanymi czy stosować tak zwane linking words, których egzaminatorzy podczas oceniania szukają - kontynuuje. Przestrzega również przed zbyt częstym powtarzaniem tych samych słów.  - Trzeba postawić na różnorodność i używać synonimów. To też jest przy ocenie brane pod uwagę - radzi. 

- Na koniec wspomnę o nietypowej kwestii. Maturzyści zapominają, że znaczenie mają też aspekty wizualne i to jak tekst się prezentuje. W tekstach musi być widać poszczególne fragmenty, praca musi być przejrzysta. Należy wyraźnie zarysować wstęp, rozwinięcie, zakończenie - podpowiada na koniec.

Matura z języka angielskiego to "tylko formalność". Jak będzie w 2024 roku?

Kiedy rozmawiamy o przygotowaniach do matury, nauczycielka podkreśla, że samodzielna praca jest bardzo ważna - szczególnie w przypadku nauki słownictwa, wykonywania ćwiczeń czy regularnego powtarzania opanowanego materiału. Jednocześnie egzaminatorka zaznacza, że wyjątkowo istotna jest rola nauczyciela, który powinien ukierunkować ucznia i pokazać mu schematy - wskazać, za co na maturze z języka angielskiego zdobywa się punkty. 

Po maturze w 2023 roku uczniowie oceniali, że egzamin był bardzo prosty. "Zero zaskoczeń" czy "to tylko formalność" - mówili w maju w rozmowie z Interią maturzyści. Część pisemną z angielskiego w pierwszym terminie zdało 97 proc. abiturientów. Jak będzie na maturze w 2024 roku? 

- Poziom z języka angielskiego na maturze podstawowej określany jest jako łatwy. W związku z tym sądzimy, że w tym roku egzamin może być zatem trochę trudniejszy, ale to tylko przypuszczenia, bo oczywiście nie mamy żadnych potwierdzonych informacji - przewiduje nauczycielka.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Hołownia w "Gościu Wydarzeń": Jesteśmy najchętniej oglądanym parlamentem w Europie /Polsat News/Polsat News
INTERIA.PL

Zobacz także