Reklama

Atak zimy w Tatrach. Wielkie odśnieżanie na Kasprowym Wierchu

W ciągu doby spadło w Tatrach 40 centymetrów śniegu. Polskie Koleje Linowe pokazały na Facebooku nagranie, na którym widać, jak pracownicy usuwają zaspy z górnej stacji kolejki na Kasprowy Wierch. Wtorek przywitał Zakopane bajkowym krajobrazem, podobnie było na zdjęciach z Tatr - Doliny Goryczkowej i Gąsienicowej. Choć wyciągi w rejonie kopuły Kasprowego Wierchu są wciąż nieczynne, w górach pojawili się narciarze, którzy skorzystali ze świeżego puchu na nartostradzie do Kuźnic.

"Zima wróciła ze zdwojoną siłą!" - napisały Polskie Koleje Linowe na Facebooku.

Zasypany Kasprowy Wierch

"Zobaczcie, ile śniegu spadło tej nocy na Kasprowym Wierchu!" - napisał przewoźnik.

Spółka zamieściła w sieci film, który przedstawia odśnieżanie górnej stacji kolei linowej na Kasprowy Wierch (1987 m n.p.m.).

"Trzymajcie kciuki za większe opady!" - dodano pod filmem, który przedstawia odśnieżanie przy pomocy dwóch odśnieżarek z udziałem kolejnych pięciu pracowników z łopatami.

"Jeszcze trochę i będziemy mogli zaprosić do nas narciarzy" - dodano. W tej chwili wyciągi narciarskie w dolinie Gąsienicowej i Kotle Goryczkowym są zamknięte. W tej chwili trwa przygotowanie leżących na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego tras do sezonu. Trasy nie są sztucznie naśnieżane i oświetlone.  

Reklama

W Tatrach obowiązuje obecnie drugi stopień zagrożenia lawinowego, który Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe ogłosiło we wtorek wieczorem. Według TOPR w Tatrach w ciągu jednej doby przybyło od 20 do 40 cm świeżego śniegu.

Ratownicy ostrzegli turystów, by uważali na śnieg nawiany zwłaszcza w formacjach wklęsłych. "Poruszanie się w terenie wymaga umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego" - napisano na stronach TOPR.

"Pokrywa śnieżna jest przeważnie związana dobrze, ale na niektórych stromych stokach jest związana umiarkowanie. Wyzwolenie lawiny jest możliwe przy dużym obciążeniu dodatkowym, szczególnie na stromych stokach" - głosi komunikat lawinowy.

"W Tatrach nie przestaje sypać"

IMGW zamieściło po południu zdjęcia z obserwatorium meteorologicznego na Hali Gąsienicowej z komentarzem: "W Tatrach wciąż sypie śnieg".

Rano na Kasprowym Wierchu pokrywa śnieżna miała grubość 78 cm. Tak wyglądało Zakopane we wtorek rano, gdzie według IMGW śnieg miał grubość 10 cm: 

Warstwa 40 centymetrów śniegu sfotografowana została także w Dolinie Goryczkowej.

 

Przemysław Sobczyk zamieścił na Twitterze nagrania z Doliny Goryczkowej. Narciarz zjechał stamtąd do Kuźnic na nartach.

 

"Zjeżdżamy do samych Kuźnic" - pisze turysta.

Nadchodzą kolejne opady śniegu w Karpatach

Dla południa woj. małopolskiego wydane zostały ostrzeżenia przed oblodzeniem - informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

"Prognozuje się miejscami zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu, deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu oraz mżawki powodujące ich oblodzenie" - głosi komunikat.

W nocy przewidywane są kolejne opady śniegu w górach. W rejonach podgórskich temperatura spadnie nawet do -5 stopni.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Kasprowy Wierch | Tatry | śnieg

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy