Reklama

Tajemnicze odkrycie w Lublinie. "Szczątki 14 osób"

Archeolodzy z Biura Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej znaleźli szczątki 14 osób. Odkrycia dokonali na Górkach Czechowskich w Lublinie. Nie podano żadnych szczegółów dotyczących "znaleziska". Przekazano jedynie, że prace w tamtym rejonie potrwają do 19 maja. Wtedy IPN ma wydać szczegółowy komunikat dotyczący znaleziska.

IPN poinformował, że 8 maja rozpoczął się kolejny etap prac poszukiwawczych na Górkach Czechowskich w Lublinie.

"Działania te stanowią kontynuację badań podjętych w listopadzie 2022 r. Prace prowadzone są w ramach śledztwa Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Lublinie. Do chwili obecnej ujawniono szczątki należące do 14 osób" - podano. 

Prace zaplanowane są do 19 maja. Badacze IPN przekazali, że szczegółowy komunikat zostanie wydany po zakończeniu prac. 

Ludzkie zwłoki na placu zabaw

W listopadzie ub.r. IPN również prowadził poszukiwania na Górkach Czechowskich. Archeolodzy eksplorowali wówczas dwa miejsca, w których wykonano ekshumacje zimą 1947/1948 i odnaleźli w jednym miejscu rozproszone fragmenty kostne, a w drugim fragmenty szkieletów "w częściowym układzie anatomicznym" i prawdopodobnie jeden szkielet. "Szkielet został zabezpieczony, ponieważ nie podjęliśmy go" - informował naczelnik Oddziałowego Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN w Lublinie dr Artur Piekarz.

Reklama

Wiosną ub.r. podczas prac w rejonie obecnego placu zabaw na Górkach Czechowskich i tzw. rzutni granatów IPN znalazł pojedyncze i silnie rozproszone szczątki ludzkie lub ich fragmenty zalegające na różnych głębokościach. Natomiast w czasie prac prowadzonych jesienią 2020 r. nie odnaleziono ludzkich szczątków.

Mieszkańcy przeciw zabudowie

Na terenie Górek Czechowskich, według ustaleń IPN, w latach 1940-42 Niemcy dokonali co najmniej sześciu egzekucji. Na przełomie 1947 i 1948 r. przeprowadzono tam osiem ekshumacji, podczas których wydobyto łącznie 231 ciał. Ofiary pozostały w większości nierozpoznane. IPN podczas poszukiwań chciał zweryfikować informacje dotyczące możliwości istnienia na tym terenie nieujawnionych miejsc pochówków ludzi zamordowanych w okresie niemieckiej okupacji, jak również po 1944 r.

Sprawa przeznaczenia Górek Czechowskich budzi w Lublinie od wielu lat silne emocje. W lipcu 2019 r. rada miasta uchwaliła nowe "Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego", pozwalające na zabudowę mieszkalną na około 25 ha Górek Czechowskich, należących wówczas w całości do prywatnego właściciela.

W kwietniu 2019 r. kwestia ich zagospodarowania była przedmiotem pierwszego w Lublinie referendum lokalnego, które okazało się nieważne z powodu zbyt niskiej frekwencji, ale większość uczestników - 67,7 proc. - była przeciwna zabudowie.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: IPN | zwłoki | Lublin

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy