Reklama

Reklama

Walki kogutów we Francji. Trybunał wydał orzeczenie

Francuski Trybunał Konstytucyjny orzekł w piątek, że ustawa z 1964 roku zakazująca budowania nowych ringów do walk kogutów jest zgodna z konstytucją. Decyzji sprzeciwiają się miłośnicy tej tradycji. Rząd ma nadzieję, że prawo pomoże wyeliminować problem walk.

Do Trybunału zwróciło się dwóch mężczyzn, którzy usłyszeli zarzuty, gdy otworzyli nowy ring na wyspie Reunion, będącej francuskim terytorium zamorskim. Argumentują, że otwieranie takich aren do walk byków jest legalne, co uważają za nieuczciwe.

Ich prawniczka Fabienne Lefevre podkreśliła, że różne traktowanie tych dwóch tradycji "jest atakiem na zasadę równości wobec prawa", i zwróciła się do Trybunału o unieważnienie ustawy zakazującej tworzenia nowych ringów do walk kogutów.

Trybunał uzasadnia swoją decyzję o uznaniu konstytucyjności ustawy tym, że walki kogutów i byków to dwie oddzielne praktyki.

Reklama

Walki kogutów znane są już od czasów starożytnego Rzymu i niewiele straciły na popularności w średniowieczu. W XIX wieku pojawili się jednak obrońcy praw zwierząt i sport ten zaczął podupadać. W Wielkiej Brytanii zdelegalizowano go około 150 lat temu. W USA ostatnim stanem, który całkowicie zakazał walk kogutów, była Luizjana w 2007 roku. Walki są nadal dozwolone w Azji Południowo-Wschodniej i w niektórych częściach Ameryki Łacińskiej.

Okrucieństwo wobec zwierząt to we Francji przestępstwo podlegające karze do dwóch lat pozbawienia wolności i grzywnie 30 tys. euro, ale - podobnie jak w Hiszpanii - wyjątkiem są regiony, gdzie walki kogutów są głęboko zakorzenioną tradycją, zwłaszcza w północnej Francji oraz na terytoriach Gujany Francuskiej i  na Reunion.


Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy