Niech mury runą!
Ta wieść poraziła wszystkich, którym bliska jest twórczość i osoba barda polskiej piosenki: Jacek Kaczmarski jest chory na nowotwór przełyku i wkrótce ma rozpocząć leczenie w Austrii, na które potrzebne są znaczne środki.
Przyjaciele Jacka Kaczmarskiego organizują koncerty charytatywne. Dochód z nich przekazują w całości Jackowi - na niezwykle drogie leczenie i ratowanie życia. W koncertach biorą udział gwiazdy polskiej estrady, między innymi Przemysław Gintrowski, Jacek Kleyff, Wolna Grupa Bukowina, Andrzej Poniedzielski, Elżbieta Adamiak, Piotr Bałtroczyk, Antonina Krzysztoń, Piotr Szczepanik, Tadeusz Sikora i Leszek Czajkowski. Artyści występują bezpłatnie.
Koncert Jacka Kaczmarskiego, jaki artysta wykonał w grudniu ubiegłego roku w Warszawie, kiedy był jeszcze w doskonałej formie, ukazał się na płycie. Wydany przez Polskie Radio album nosi tytuł "Mimochodem".
Na płycie znalazło się kilkanaście nowych utworów Jacka Kaczmarskiego, wykonywanych na koncertach od jesieni ubiegłego roku. Są to m.in. kompozycje "Lot Ikara", "Piosenka napisana mimochodem", "Przypowieść na własne 44. urodziny", "Okładający się kijami".
Album został nagrany podczas koncertu w radiowej "trójce" 5 grudnia. Poprzez wydanie płyty Polskie Radio włącza się w zbieranie środków na pomoc dla chorego na raka krtani Jacka Kaczmarskiego.
Kariera Jacka Kaczmarskiego sięga połowy lat 70. Wtedy to wraz z zespołem "Piosenkariat" i grupą teatralną "Pod Egidą" występował w warszawskim klubie "Riviera". Dwukrotny laureat Festiwalu Piosenki Studenckiej i "Piosenki Prawdziwej" w Gdańsku. Pod koniec lat 70. zaczął występować w całym kraju na koncertach organizowanych przez opozycję polityczną. W 1979 roku z Przemysławem Gintrowskim i Zbigniewem Łapińskim przygotował swój pierwszy program poetycki pt. "Mury". W 1980r., także przy współpracy z Gintrowskim i Łapińskim powstał program pt. "Raj". W tymże roku Kaczmarski wystąpił na festiwalu w Opolu zdobywając nagrodę dziennikarzy. Już rok później w Opolu otrzymał, wraz z Gintrowskim, II nagrodę w konkursie kabaretowym (I nagrody nie przyznano) za "Epitafium dla Wysockiego". Przed wprowadzeniem stanu wojennego Kaczmarski zdołał stworzyć jeszcze programy "Muzeum" oraz "Krzyk". Od tamtej pory Jacek Kaczmarski wydał trzy nowe płyty, które na stałe weszły do Antologii Polskiej Piosenki.
Oto numer konta fundacji, która zbiera fundusze na leczenie Jacka:
Społeczna Fundacja Ludzie Dla Ludzi
ul. Garbary 5, 61-866 Poznań
Pekao S.A. I Oddział Poznań
12401747-01618062-2700-401112-107
Hasło: "Jacek"
Tytułem : "Pomoc dla Jacka Kaczmarskiego w chorobie"