Reklama

Reklama

Krzysztof Penderencki. Dwa lata po śmierci urna z prochami zostanie przeniesiona

Rodzina i przyjaciele, przedstawiciele środowiska artystycznego oraz fani talentu Krzysztofa Pendereckiego wezmą udział w uroczystym pożegnaniu kompozytora, które odbędzie się we wtorek w Krakowie. Urna z prochami artysty zostanie przeniesiona do Panteonu Narodowego. Penderecki zmarł 29 marca 2020 r. Jego prochy tymczasowo zostały złożone w krypcie bazyliki św. Floriana w Krakowie.

Po śmierci Krzysztofa Pendereckiego w marcu 2020 r., urna z jego prochami tymczasowo złożona została w krypcie bazyliki św. Floriana. To właśnie w tej świątyni rozpoczną się wtorkowe uroczystości ostatniego pożegnania artysty, zorganizowane w drugą rocznicę jego śmierci. Ta część ceremonii przeznaczona będzie tylko dla rodziny i osób najbliższych.

Pogrzeb Krzysztofa Pendereckiego 29 marca 2022

Około godz. 11:00 kondukt żałobny wyruszy spod bazyliki, przechodząc ulicami Krakowa i Rynkiem Głównym. Dla mieszkańców miasta i wszystkich wielbicieli twórczości Pendereckiego będzie to okazja, by pożegnać mistrza.

Reklama

W południe w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła przy ul. Grodzkiej rozpocznie się msza święta. Wejście do świątyni możliwe będzie tylko dla zaproszonych na ceremonię gości i akredytowanych mediów; uroczystość będzie miała charakter państwowy. Zgodnie z zapowiedziami wezmą w niej udział m.in. przedstawiciele władz lokalnych oraz instytucji i środowisk artystycznych. Przed kościołem, na placu św. Marii Magdaleny zostanie ustawiony telebim, na którym zgromadzeni będą mogli śledzić przebieg uroczystości.

Pożegnanie Krzysztofa Pendereckiego. Panteon Narodowy

Istotnym elementem nabożeństwa będzie oprawa muzyczna. Zabrzmią m.in. "De Profundis" z "Siedmiu bram Jerozolimy", Passacaglia z "Serenady na smyczki", Lacrimosa i Agnus Dei z "Polskiego Requiem" Pendereckiego, w wykonaniu m.in. Chóru Filharmonii Narodowej oraz Orkiestry Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia. 

Następnie prochy kompozytora złożone zostaną w Panteonie Narodowym w krypcie pod prezbiterium kościoła św. Piotra i Pawła.

Zmiany z powodu wojny w Ukrainie

Miasto poinformowało, że decyzją żony zmarłego nie odbędzie się zaplanowany wcześniej koncert Anne-Sophie Mutter, która miała wystąpić z orkiestrą Sinfonią Varsovią. Zrezygnowano z niego "w obliczu działań wojennych za naszą wschodnią granicą oraz z uwagi na niewyobrażalne dramaty, jakie w tych dniach przeżywają obywatelki i obywatele Ukrainy". Program uroczystości został ograniczony, a koncert "Krzysztof Penderecki in memoriam" odbędzie się na jesieni przyszłego roku, z okazji 90. rocznicy urodzin artysty.

Śmierć Krzysztofa Penderenckiego

Penderecki zmarł w swoim krakowskim domu 29 marca 2020 r., w wieku 86 lat. Był kompozytorem, dyrygentem, pedagogiem muzycznym; doktorem honoris causa 39 uniwersytetów, honorowym członkiem najważniejszych światowych akademii artystycznych i naukowych, Kawalerem Orderu Orła Białego.

Światowy rozgłos przyniosły kompozytorowi utwory awangardowe z lat 60., takie jak "Tren Ofiarom Hiroszimy", czy "Pasja według św. Łukasza", które zapoczątkowały pasmo jego międzynarodowych sukcesów. W latach 70. stanął za pulpitem dyrygenckim, prowadząc od tego czasu czołowe orkiestry symfoniczne w Europie, Stanach Zjednoczonych i Azji.

Z jego inicjatywy powstało Europejskiego Centrum Muzyki w Lusławicach dedykowane młodym artystom. Był również wielkim miłośnikiem drzew - architektem liczącego ponad dwa tysiące gatunków drzew założenia parkowego w Lusławicach.

Przeniesienie prochów artysty przełożone zostało na drugą rocznicę jego śmierci ze względu na sytuację pandemiczną i powody rodzinne.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy