Reklama

Reklama

Zmarł Mieczysław Rybicki, uczestnik Powstania Warszawskiego. Miał 93 lata

"Z głębokim żalem zawiadamiamy o śmierci Mieczysława Rybickiego" - poinformowało Muzeum Powstania Warszawskiego. Uczestnik Powstania Warszawskiego miał 93 lata.

"Z głębokim żalem zawiadamiamy o śmierci Mieczysława Rybickiego - uczestnika Powstania Warszawskiego, harcerza Szarych Szeregów, robinsona warszawskiego, wolontariusza Muzeum Powstania Warszawskiego" - poinformowało Muzeum Powstania Warszawskiego.

Mieczysław "Wacek" Rybicki urodził się w 1928 roku w Warszawie. Dwa lata przed wybuchem wojny był wraz z rodziną przeniesiony do Brześcia. - Tam zaskoczyła mnie wojna - powiedział w rozmowie z pracownikami Muzeum Powstania Warszawskiego.

Czasy po Powstaniu Warszawskim

Po kapitulacji pozostał w stolicy ukrywając się przed Niemcami w jej ruinach, aż do momentu wkroczenia do Warszawy w styczniu 1945 w wyniku operacji warszawskiej oddziałów Armii Czerwonej i ludowego Wojska Polskiego. Mieczysław Rybicki wraz z sześcioma innymi osobami przez 115 dni (do 19 stycznia 1945) ukrywał się na Żoliborzu w bunkrze Romana Łuczaka przy ul. Czarnieckiego 17.

Reklama

Rybicki odznaczony był Krzyżem Armii Krajowej, Medalem Wojska, Warszawskim Krzyżem Powstańczym, Medalem Zwycięstwa i Wolności, Medalem Za Warszawę 1939-1945, Odznaką Pamiątkową Akcji Burza, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Wasze komentarze
No hate

Dodawanie komentarzy pod tym artykułem zostało wyłączone

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom, niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz w innych serwisach, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje