Reklama

Zbliża się kolejna fala siarczystych mrozów. Zmiana prognoz na Boże Narodzenie

Grudzień w tym roku nie należy do najłagodniejszy pod względem temperatury i wszystko wskazuje na to, że siarczyste mrozy nie odpuszczą nam jeszcze przez kilka dni. Wszystko za sprawą nadciągającego nad Polskę cyklonu Colleen. Synoptycy przewidują, że w weekend termometry w niektórych regionach kraju pokażą w nocy nawet –20 stopni Celsjusza. Kiedy należy spodziewać się tak niskich temperatur?

Pogoda w grudniu jest zwiastunem srogiej zimy 2022 w całej Polsce. To nie tylko śnieżyca, która w weekend przetoczyła się przez cały kraj, ale również silny mróz i spadki temperatury. Wiele wskazuje na to, że nadal będzie bardzo zimno. Jak podaje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, najbliższe dni i noce upłyną pod znakiem kolejnej fali arktycznego powietrza. Wszystko to wina cyklonu Colleen.

Śnieg w święta? Sprawdź najlepsze prognozy na Pogoda Interia

Reklama

Do Polski nadciąga cyklon Colleen. Co to oznacza w pogodzie?

W najbliższych dniach pogoda w Polsce będzie bardzo dynamiczna. Po śnieżycach, spowodowanych masami powietrza towarzyszącymi niżowi Brygida, nastąpiła chwilowa poprawa aury. Wkrótce pogoda znów może spłatać figla, a to za sprawą kolejnego niżu - Colleen. Przyniesie on ze sobą silny mróz, opady śniegu i marznącego deszczu.

Początkowo wystąpią one jedynie w pasie od południa do południowych regionów Mazowsza i Wielkopolski, jednak w kolejnych godzinach zaczną przemieszczać się w głąb Polski. W piątek (16.12) można spodziewać się przyrostu pokrywy śnieżnej o nawet 10 cm. Opady prognozowane są w województwach dolnośląskim, opolskim, łódzkim, świętokrzyskim, a także w niektórych częściach Małopolski, Podlasia i na Podkarpaciu.

Kolejna fala mrozów w weekend. Będzie nawet –20 stopni Celsjusza

Cyklon Colleen sprawi, że mróz zostanie w Polsce co najmniej kilka dni. Arktyczne powietrze da znać o sobie zwłaszcza w nocy z soboty na niedzielę (17.12-18.12) i z niedzieli na podziałek (18.12-19.12). Według prognoz IMGW, blisko południowej granicy Polski, termometry wskazywać mogą mróz nawet w okolicach -20 st. C. Kilkunastostopniowego mrozu w tym czasie muszą oczekiwać też mieszkańcy województwa podlaskiego, dolnośląskiego, lubelskiego, podkarpackiego, warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego oraz świętokrzyskiego.

Na początku następnego tygodnia najprawdopodobniej czeka nas ocieplenie powodujące topnienie pokrywy śnieżnej, a także opady deszczu ze śniegiem oraz samego deszczu. Miejscami mogą wystąpić opady marznące powodujące gołoledź.

Zmiana w pogodzie w Boże Narodzenie. Ile stopni w święta pokażą termometry?

Wstępne prognozy IMGW zakładały, że święta Bożego Narodzenia 2022 prawie w całym kraju upłyną pod znakiem dodatnich temperatur. Jednak najnowsze dane temu zaprzeczają. Synoptycy prognozują, że w wigilijną sobotę (24.12) temperatura powietrza w przeważającej części kraju wahać się będzie w granicach od 0 do -8 stopni Celsjusza.

Z kolei w niedzielę (25.12), czyli w pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia, termometry na południu kraju mogą pokazać nawet -9 st. C, podczas gdy na północy i północnym wschodzie temperatura wyniesie od -1 do -4 st. C. W centrum kraju prognozuje się mróz w okolicach -3 st. C.

Jaka prognoza pogody jest najlepsza? Taka, która jest aktualizowana co 30 minut. Wypróbuj darmową aplikację Pogoda Interia. Zainstaluj z Google Play lub App Store

Prognoza pogody na Boże Narodzenie to również mroźny drugi dzień świąt. W poniedziałek (26.12) temperatura w województwie podlaskim oscylować będzie w granicach -5 st. C. Podobne wartości mają wskazywać termometry w województwie małopolskim, na Dolnym Śląsku i Podkarpaciu. Najcieplej będzie na zachodzie i północnym zachodzie, gdzie temperatura wyniesie około -2 st. C.

Zobacz też:

Ile tak naprawdę kosztują masło i chleb? Oto aktualne ceny

Ferie zimowe 2023. Lubelskie, podkarpackie, łódzkie, śląskie, pomorskie rozpoczną przerwę jako pierwsze

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy