Wygląda jak tsunami, ale jest czymś zupełnie innym. Pogodowy fenomen

Jakub Wojciechowski

Oprac.: Jakub Wojciechowski

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Super
relevant
73
Udostępnij

Ten pogodowy fenomen wygląda zupełnie jak groźna fala tsunami. Na szczęście jest zupełnie nieszkodliwy i można go obserwować z bardzo bliska. "Mgła tsunami" potrafi przestraszyć plażowiczów, ale zazwyczaj nie utrzymuje się zbyt długo.

Choć "mgła tsunami" wygląda jak niszczycielska fala, to jest to zjawisko niegroźne
Choć "mgła tsunami" wygląda jak niszczycielska fala, to jest to zjawisko niegroźneyoutube/andrewperryPUSTE

Fale tsunami to jeden z najbardziej niszczycielskich żywiołów na naszej planecie. Formują się w wyniku trzęsień ziemi pod morskim dnem i podróżują przez ocean niemal niezauważenie, by spiętrzyć się przy brzegu i tam dokonać niewiarygodnych zniszczeń.

Ta apka mówi, kiedy spadnie deszcz - co do minuty! Wypróbuj nową aplikację Pogoda Interia! Zainstaluj z Google Play lub App Store

Nic więc dziwnego, że ludzie z wielkim niepokojem podchodzą do wszelkich doniesień o pojawieniu się tych przerażających fal. Na szczęście czasem nie wszystko jest tak złowrogie, na jakie wygląda. Okazuje się, że są w przyrodzie zjawiska, które choć do złudzenia mogą przypominać falę tsunami, to na szczęście są zupełnie nieszkodliwe. Jednym z nich jest mgła.

Tsunami z mgły

Choć samym swoim wyglądem może budzić grozę, to w rzeczywistości są to tylko masywne kłęby mgły formujące się nad wodą. Zjawisko to może rozciągać się nawet na szerokość kilkudziesięciu kilometrów i osiągać kilkaset metrów wysokości. Często tak masywne mgły są widoczne nawet z orbity Ziemi.

Takie "mgłowe tsunami" może się tworzyć w słoneczny, bezchmurny dzień, nierzadko bez żadnego ostrzeżenia. Może być ono pomylone z masywną chmurą, zwłaszcza ze względu na fakt, że jest w stanie całkowicie przesłonić słońce.

Jak powstaje "mgłowe tsunami"?

Mgła tworzy się w wyniku parowania i kondensacji. Kiedy para wodna się skrapla, a drobiny wody nie opadają, lecz zostają zawieszone w powietrzu, wtedy formują mgłę.

Jest wiele rodzajów tego zjawiska. Mgła, o której mowa, należy do rodzaju napływowych (adwekcyjnych). Tworzy się ona w wyniku napływu wilgotnej i relatywnie ciepłej masy powietrza na chłodną powierzchnię wody. Powietrze to następnie stopniowo się ochładza i formują się krople, które tworzą olbrzymią "ścianę" mgły.

Nie ma określonych warunków gwarantujących powstanie tego typu zjawiska. Na pewno sprzyjają mu znaczne różnice temperatur między wodą a brzegiem morza.

Mgła straszy ludzi

Choć wiemy już, że "mgłowe tsunami" jest całkowicie niegroźne, to jednak zrozumiałe jest, że jego nagłe pojawienie się może przerazić.

Przykładowo, w 2015 roku wypoczywający na plażach w miejscowości Sea Girt w amerykańskim stanie New Jersey turyści byli przekonani, że sunie na nich niszczycielski żywioł. Głos zabrała w tej sprawie nawet amerykańska służba pogodowa National Weather Service, która w oficjalnym komunikacie uspokajała, że "to nie jest tsunami, lecz mgła u wybrzeża". Na poniższym nagraniu można się przekonać, jak wygląda taka mgła "udająca" tsunami:

Kilka lat później - w 2018 roku - głośno było o innym wydarzeniu tego typu, tym razem u wybrzeży Kornwalii na Wyspach Brytyjskich, kiedy to potężna mgła przypominająca gigantyczną falę wywołała olbrzymie poruszenie.

Na szczęście mgły w kształcie fal nikomu krzywdy nie zrobią. Jednak trzeba pamiętać o tym, że jak wszystkie zjawiska tego typu wprowadzają utrudnienia w transporcie, prowadząc do wstrzymania lotów lub zaburzając ruch statków.

Źródło: Explorersweb.com/INTERIA.pl

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      Buda w ''Graffiti'': Polacy siedzą, przegryzają popcorn i głosują na PiS
      Buda w ''Graffiti'': Polacy siedzą, przegryzają popcorn i głosują na PiSPolsat NewsPolsat News
      Przejdź na