Reklama

Wraca zima, spadnie śnieg. IMGW ostrzega przed oblodzeniem

Śliskie nawierzchnie dróg wystąpią w północno-zachodniej Polsce. Ma to związek z opadami deszczu oraz deszczu ze śniegiem, które mogą skuć lodem jezdnie w tym regionie przy niskich temperaturach. Synoptycy ostrzegają przed mrozem dochodzącym nawet do minus siedmiu stopni Celsjusza. W piątek rano ostrzeżenia IMGW obowiązywały sześć województw.

Meteorolodzy ostrzegają w piątek przed oblodzeniem na drogach oraz opadami śniegu, które na zachodzie i północy kraju będą w ciągu dnia przechodzić w deszcz ze śniegiem, a następnie w deszcz. Będzie też zimno - od minus siedmiu stopni Celsjusza, a przy gruncie temperatura może wynieść nawet minus dziesięć.

Powrót zimy w weekend. Alerty IMGW przed oblodzeniem

Ostrzeżenia przed oblodzeniem dróg i chodników w piątek rano obowiązywały województwa: mazowieckie, lubelskiewielkopolskie, pomorskie, podlaskie i warmińsko-mazurskie.

Zaktualizowane ostrzeżenia pierwszego stopnia dotyczą opadów marznących i wydano je dla większości woj. pomorskiego, północnej części woj. kujawsko-pomorskiego oraz wielkopolskiego oraz zachodniej części woj. zachodniopomorskiego. Alerty obowiązują do godzin popołudniowych, w niektórych regionach nawet do wieczora.

Reklama

Wraca zima. Gdzie spadnie śnieg?

W piątek prognozowana jest śnieżyca i mróz na północy i wschodzie Polski. Warunki pogodowe będzie kształtować niż Benito i związana z nim strefa frontu atmosferycznego, która przesuwa się znad Morza Norweskiego nad Skandynawię.

W godzinach popołudniowych opady śniegu będą nadal występować w województwie pomorskim i stopniowo przemieszczą się na wschód i północny wschód Polski, w stronę woj. warmińsko-mazurskiego i Mazowsza.

Najwięcej śniegu spadnie na wybrzeżu i Pomorzu, lokalnie do pięciu cm. Kierowcy muszą być szczególnie ostrożni podczas jazdy na północy i w centrum kraju, gdzie przemieszczająca się strefa marznących opadów w godzinach popołudniowych może powodować lokalnie gołoledź.

W weekend opady śniegu prognozowane są na północnym wschodzie, miejscami nawet do ośmiu cm. Im dalej na zachód, tym więcej deszczu. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej alarmuje przed gołoledzią, która możliwa jest w centralnej części kraju z powodu marznących opadów.

Synoptycy zwracają uwagę, że przez dynamiczną pogodę uwarunkowaną dużą zmianą ciśnienia atmosferycznego, napływem mroźnej masy powietrza i zmianą środowiska tlenowego, a także przemieszczaniem się z zachodu na wschód układu frontów atmosferycznych, będzie niekorzystnie wpływać na organizm.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pogoda | IMGW | alerty IMGW

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy