Wiceminister zdrowia: Krok dalej w rozmowach z medykami

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Udostępnij

- Jesteśmy o krok dalej - powiedział we wtorek wiceminister zdrowia Piotr Bromber po zakończonych rozmowach z Komitetem Protestacyjno-Strajkowym medyków. - W większości punktów jesteśmy bardzo daleko od uzyskania porozumienia - ocenili z kolei protestujący. Wtorkowe spotkanie było piątym z kolei w centrum "Dialog" w Warszawie. Kolejne planowane jest w czwartek.

Wiceminister zdrowia ds. dialogu społecznego Piotr Bromber przed spotkaniem z przedstawicielami Ogólnopolskiego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Pracowników Ochrony Zdrowia w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" w Warszawie
Wiceminister zdrowia ds. dialogu społecznego Piotr Bromber przed spotkaniem z przedstawicielami Ogólnopolskiego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Pracowników Ochrony Zdrowia w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" w WarszawiePAP/Wojciech OlkuśnikPAP/EPA

Piotr Bromber podał, że wśród propozycji jest m.in. wzrost wynagrodzeń w 2022 r. na poziomie 70 proc. przyrostu nakładów na ochronę zdrowia - zgodnie z ustawą 7 proc. PKB na zdrowie. Inna z propozycji dotyczy przeniesienia pielęgniarek z wykształceniem średnim, ale długim stażem, do wyższej grupy zaszeregowania.

- Po 8 godzinach rozmów uzgodniliśmy tabelę z grupą zawodów precyzującą poziomy minimalnego wynagrodzenia w ochronie zdrowia. Przed nami dalsze rozmowy. Jesteśmy już jednak o krok dalej - stwierdził.

Medycy: "porozumienie jest bardzo daleko"

Wiceminister ocenił w rozmowie z dziennikarzami, że wtorkowe spotkanie było długie, merytoryczne i emocjonujące. - Zależało nam na tym, by w trakcie tego spotkania zaprezentować istotne punkty przyszłego porozumienia - przekazał.Pytany, czy rozmowy zakończą się w czwartek wiceszef resortu odparł: "Tak, zakładamy, że w czwartek te negocjacje się zakończą, gotowość jest". - Myślę, że druga strona to potwierdzi. Lub też nie potwierdzi. Ale zakładam, że gotowość jest. Z naszej strony jest pełna gotowość do zawarcia porozumienia. Wielokrotnie podkreślaliśmy, że ten dialog, rozmowy, są dla nas bardzo ważne - dodał.Wiceprezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie Tomasz Imiela przekazał z kolei po spotkaniu, że strony "w większości punktów są bardzo daleko od uzyskania porozumienia". - Nastrój rozmów był dobry, ale nastrój nastrojem, a my chcemy uzyskać konkrety - akcentował.Medycy zaostrzają protest. "Kolejny raz nie udało nam się osiągnąć porozumienia"Zapowiedział także, że w środę o godz. 17 w "Białym miasteczku 2.0" planowana jest konferencja prasowa podsumowująca dotychczasowe negocjacje z ministerstwem oraz sytuację przed czwartkowym spotkaniem.- Cały czas mamy głębokie przeświadczenie, nadzieję i jesteśmy gotowi do tego, by osiągnąć porozumienie, ale oczekujemy na konkretne propozycje drugiej strony. Wymaga się od nas, byśmy odchodzili od naszych postulatów, godząc się na to, co proponuje ministerstwo, czekamy na ruch z drugiej strony - powiedział Imiela.Na uwagę, że jego wypowiedź stoi w sprzeczności z tym, co mediom powiedział wiceminister Piotr Bromber, że "są o krok dalej w rozmowach", Imiela odparł, że "obiektywnie patrząc, strony są bardzo daleko w najważniejszych punktach".- Będziemy (na spotkaniu - red.) w czwartek i jesteśmy otwarci na porozumienie, jeżeli będzie taka wola i uda się znaleźć kompromis, to zrobimy wszystko, żeby do porozumienia doszło - zapewnił. Pytany, co jeśli kompromisu nie uda się zawrzeć, Imiela odpowiedział: "nie będziemy mogli zakończyć protestu".

Osiem postulatów protestujących medyków

Ogólnopolski Komitet Protestacyjno-Strajkowy Pracowników Ochrony Zdrowia ma osiem postulatów. Obejmują one m.in. podwyżki i realny wzrost wyceny świadczeń, wprowadzenie urlopów zdrowotnych po 15 latach pracy zawodowej, a także uchwalenie ustaw o medycynie laboratoryjnej i zawodzie ratownika medycznego.11 września po manifestacji pracowników ochrony zdrowia w Warszawie w pobliżu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów powstało białe miasteczko 2.0, nawiązujące do białego miasteczka pielęgniarek z 2007 r.

Medycy przytłoczeni pracami administracyjnymi. Są wyniki kontroli NIKPo przerwie spowodowanej zajściem podczas konferencji - samookaleczeniem się starszego mężczyzny, który zmarł - miasteczko wróciło do pierwotnej formy protestu, odbywają się w nim m.in. tematyczne panele i wykłady.Poprzednie rozmowy w "Dialogu" odbyły się 21, 23, 28 i 30 września. Kolejne zaplanowano na 7 października.

Bromber w "Graffiti" o proteście medyków: Ważny jest komponent finansowy, ale bardzo ważny jest też komponent społecznyPolsat NewsPolsat News
emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Udostępnij
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Przejdź na