Reklama

W tym roku bez 14. emerytury

Rzecznik rządu Piotr Müller odniósł się do wypowiedzi ministra finansów Tadeusza Kościńskiego, który poinformował, że w tym roku seniorzy nie dostaną 14. emerytury. "Przecież 14. emerytura z założenia miała być jednorazowa" - napisał rzecznik rządu.

Minister finansów Tadeusz Kościński był pytany, czy w tym roku utrzymane będą 13. i 14. emerytury. - 14. emerytury nie będzie w tym roku, ja jestem od polityki fiskalnej, to nie w naszej kompetencji, żeby decydować. (...) O ile mi wiadomo, to czternastki nie będzie w tym roku - powiedział Kościński na antenie TVP Info. 

Wypowiedź ta była szeroko komentowana na Twitterze. W odpowiedzi na te komentarze rzecznik rządu przypomniał, że "czternastki" - w przeciwieństwie do trzynastek - były jednorazowym świadczeniem.

"Przecież 14. emerytura z założenia miała być jednorazowa. Na stałe w system wpisana jest 13. emerytura. Podobnie jak obniżony wiek emerytalny. Teraz wyższa emerytura po obniżce podatków w ramach Polskiego Ładu. Od marca waloryzacja" - napisał na Twitterze Piotr Müller, rzecznik rządu.

Reklama

Jak powiedziała Interii minister rodziny i polityki społecznej, minimalna emerytura w 2022 roku przekroczy 1310 zł.

14. emerytura. Rzecznik rządu pokazał jak działa Polski Ład

Rzecznik rządu podał trzy przykłady świadczeń wypłacanych przed wejściem w życie Polskiego Ładu w grudniu ubiegłego roku i ich wysokość po wejściu w życie nowego systemu i obniżce podatków w Polskim Ładzie

W pierwszym przykładzie kwota świadczenia w grudniu do wypłaty była w wysokości 1489,95 zł, a w styczniu - 1609,95 co oznacza wzrost o 120 zł. W drugim przykładzie kwota do wypłaty wzrosła z 2056,77 zł do 2240,77 zł czyli o 184 zł, w trzecim przykładzie kwota do wypłaty wzrosła z 1874,43 zł w grudniu do 2037,43 czyli o 163 zł.

Czternasta emerytura była jednorazowo wypłacona w 2021 r. - jesienią dodatkowe świadczenie otrzymało ok. 9,1 mln osób, z czego 7,9 mln w pełnej wysokości (równe minimalnej emeryturze). Z kolei coroczna wypłata tzw. trzynastek jest już zagwarantowana ustawowo.

Czytaj też w Interii Biznes: Kościński: Polski Ład neutralny dla osób z emeryturą do 12 800 zł


PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: 14. emerytura | emerytura | rzecznik rządu

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy