W Niedzielę Palmową abp Nycz obejmie archidiecezję
Arcybiskup Kazimierz Nycz obejmie w Niedzielę Palmową w warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela kanoniczne rządy nad archidiecezją warszawską.Swoje uczestnictwo w uroczystości zapowiedział prezydent Lech Kaczyński i marszałek Sejmu Marek Jurek. Niewykluczony jest też udział premiera Jarosława Kaczyńskiego.
w rozmowie z oświadczył, że swoje posługiwanie w Kościele warszawskim pragnie rozpocząć do zwyczajnej pracy duszpasterskiej.
Według przewidzianego programu, o godz. 11 w drzwiach bazyliki archikatedralnej abp Nycz zostanie powitany przez trzech warszawskich biskupów pomocniczych, kapitułę katedralną i proboszcza katedry. Następnie nowy metropolita warszawski będzie modlił się w kaplicy Najświętszego Sakramentu.
Po przejściu do prezbiterium odczytany zostanie dekret Stolicy Apostolskiej do arcybiskupa Nycza dotyczący jego nominacji. Odczytany zostanie też protokół potwierdzający prawno-kanoniczne objęcie rządów i przekazania władzy w archidiecezji warszawskiej. Dokument podpisze dziesięcioosobowe Kolegium Konsultorów oraz nowy metropolita.
odbierze pastorał - znak władzy pasterskiej. Po krótkich wystąpieniach prymasa i nuncjusza nowy metropolita warszawski odbierze homagium, czyli znak czci i posłuszeństwa od warszawskich biskupów pomocniczych, a także przedstawicieli duchowieństwa i życia konsekrowanego oraz osób świeckich.
Po zakończeniu homagium rozpocznie się msza święta, poprzedzona uroczystym wejściem koncelebransów z obrzędem upamiętniającym wjazd Chrystusa do Jerozolimy. Homilię wygłosi abp Nycz.
Po zakończeniu liturgii abp Nycz i koncelebransi nawiedzą groby sług Bożych: kardynała Augusta Hlonda i kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Objęcie rządów nad archidiecezją zbiegnie się z obchodami Światowego Dnia Młodzieży. Z tej też okazji nowy metropolita warszawski spotka się o godz. 15 z młodzieżą archidiecezji warszawskiej, przygotowującą się do sakramentu bierzmowania, w kościele Wszystkich Świętych.
w związku z ujawnieniem dokumentów IPN na temat jego współpracy ze służbami specjalnymi PRL w latach 70.
w homilii wygłoszonej podczas mszy, odprawionej zamiast ingresu, powiedział, że nad Wielgusem dokonał się sąd "na podstawie świstków, dokumentów trzeci raz odbijanych".
Watykan przyjął rezygnację Wielgusa i powierzył dalsze administrowanie archidiecezją warszawską kardynałowi Glempowi, pełniącemu funkcję metropolity warszawskiego od 25 lat.
Oficjalnie nie potwierdzono, że do rezygnacji abp. Wielgusa z urzędu metropolity warszawskiego doprowadziła interwencja papieża, jednak znawcy prawa kanonicznego tak tę decyzję interpretowali.
Nowy metropolita warszawski był biskupem pomocniczym krakowskim, a od czerwca 2004 roku biskupem diecezjalnym koszalińsko- kołobrzeskim. W ocenie przedstawicieli Kościoła i komentatorów, do Warszawy przychodzi człowiek dialogu, potrafiący budować porozumienie, dobry duszpasterz.
29 czerwca otrzyma z rąk papieża Benedykta XVI paliusz, symbol władzy i więzi z następcą świętego Piotra. Zgodnie z tradycją, podczas mszy w uroczystość świętych Piotra i Pawła, patronów Stolicy Apostolskiej, papież wręcza paliusze metropolitom z całego świata, mianowanym w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy.
INTERIA.PL/PAP